Miliardová Indie možná přejde z Windows XP na Linux
Indie schválila jako součást své ICT strategie přechod na open-source už před třemi lety. Právě v Tamilnádu vyvíjejí od roku 2007 Bharat Operating System Solutions (BOSS) GNU/Linux, který vychází z Debianu a je upraven tak, aby vyhovoval k použití v indických vládních institucích. Mimo jiné tím, že podporuje všechny hlavní jazyky v Indii používané, bio-snímací zařízení a také digitální podpisy.
Nově je direktivou doporučeno instalovat BOSS jako jeden z povinných operačních systémů. Místní tisk The Hindu uvádí mezi důvody přechodu, vedle obligátního snížení nákladů, také menší rizika virových infekcí, hacků či phishingu. Vláda v Tamilnádu jmenovala pořizovací náklady na licence Windows jako položku, které je vhodné se do budoucna vyhnout.
---
Tak, tolik tedy Indie, země s jednou a čtvrt miliardou obyvatel, která se možná v blízké budoucnosti stane nejlidnatější zemí světa, jelikož k dosažení zhruba 1,4 miliardy obyvatel Číny to nemá daleko (ač má pouze třetinovou rozlohu území).
Nechám dnes opět na vás a na diskusi pod článkem, jestli toto ohlášení vezmete jako populistické gesto, nebo obecný vývoj. Tak jako v Mnichově, umí v Indii dobře počítat a jednoduše jim open-source řešení vyšlo z kalkulačky jako levnější. A současně také méně rizikové. Obvyklý vývoj komentáře takové události se nese v tom duchu, že zatímco Windows XP byly pro korporátní a vládní sféru ještě použitelný systém, „patlavá Metroidní“ Windows 8 již nesplňují konzervativní představy odpovědných úředníků. Celé to ale může být klidně i jinak.
Windows XP jsou systémem z roku 2001, který morálně navázal nikoli na Windows 98/ME, ale na velmi oblíbená Windows 2000. A až do roku 2007, kdy přišly Windows Vista, zkrátka trh, tedy i vládní instituce, adaptoval XPéčka. V roce 2001 stál, upřímně, linuxový desktop „za prd“. Ne že by byl zcela nepoužitelný, ale jeho zprovoznění byť v obyčejném domácím prostředí, bylo poměrně náročné, nemluvě o nutnosti napojení na spoustu starší infrastruktury, která na úřadech byla právě z dob Windows 98/95 či dokonce Windows 3.x a MS-DOSu. Tehdy bylo logické volit řešení v podobě Windows XP, jelikož bylo jasné, že půjde o dlouhodobé řešení (že vydrží až do roku 2014 samozřejmě nikdo nemohl ani doufat).
Ale dnes tu máme právě rok 2014 a Linuxový desktop za těch 13 let urazil obrovskou cestu. Nejen v přívětivosti pro běžného uživatele (tady patří velký dík zejména Canonicalu za Ubuntu), ale ve spolupráci s Microsoftími technologiemi a infrastrukturami na úřadech a institucích. V roce 2001 b bylo nepředstavitelné, aby kupříkladu spolupráce Microsoftu s Novellem (SUSE) či Red Hatem byla v řadě věcí tak těsná. Linux si vydobyl silnou pozici a ani takřka-dominantní Microsoft jej již nemůže ignorovat, takže jsme v době, kdy do linuxového jádra přispívá právě i on, a to aby zajistil dobrou podporu a interoperabilitu se svými technologiemi.
Možná Indie volí Linux proto, že je pro ni výhodnější. Ale jistě je tomu tak proto, že zatímco Windows se od XP k 8 posunuly jen mírně, Linux předvedl skok kalibru Boba Beamona.