Milk-V Jupiter - mini-ITX deska s RISC-V
Když pomineme počítače značky Acorn na přelomu osmdesátých a devadesátých let a jejich modernější nástupce - například Iyonix PC z roku 2002 - trvalo ARMu, než se probojoval z mobilních zařízení přes malé jednodeskové počítače a servery až na běžný desktop, hezkou řádku let. Dnes se dá říct, že pořídit základní desku standardních micro-ATX nebo mini-ITX rozměrů s procesory ARM/AArch64 a postavit okolo ní ekvivalent běžného Wintel PC je v zásadě možné, byť se vám nejspíše nebude líbit cena. RISC-V jako architektura existuje teprve necelých deset let a mini-ITX desku už pořídit můžete. A dokonce i cena je velmi příznivá.
Čínská společnost Milk-V (vyslovte zhruba jako Milky Way) totiž nedávno představila základní desku Jupiter. Deska je ve formátu mini-ITX, což mimo jiné znamená, že ji není nutné napájet nějakou předimenzovanou nabíječkou k mobilu, ale najdete na ní běžný 24pinový ATX konektor, jako na jakékoliv jiné základní desce. Procesor je sice integrovaný, ale je na výběr ze dvou variant, stejně jako je na výběr ze tří kapacit operační paměti a kromě M.2 je přítomen i normální PCIe slot.
Parametry:
- SoC: 8-core RISC-V, volitelně SpacemiT K1 (2 GHz) nebo M1 (1.6 GHz)
- NPU: 2 TOPS
- RAM: 4GB, 8GB nebo 16GB LPDDR4X
- GPU: Imagination Technologies IMG BXE-2-32
- Úložiště: M.2 NVMe, eMMC, MicroSD slot
- Komunikace: 2x Gigabit RJ45 Port s podporou PoE, WiFi 6, Bluetooth 5.2
- Porty: 2x USB 3 Type-A, 2x USB 2 Type-A, 1x USB 2 Type-C, HDMI, audio in/out
- Sloty: 1x PCIe 2.0 x8
Ačkoliv se při porovnání s ostatními architekturami nejedná o žádný trhač asfaltu, v rámci RISC-V má Jupiter asi nejlepší SoC, jaké mohl dostat. A to vše při ceně 1425 Kč (bez DPH a pošty z Číny) za nejlevnější konfiguraci (M1/4 GB). O desku byl hned po uvedení enormní zájem, takže v obchodě Arace Tech, kde ji lze objednat s celosvětovým doručením, je momentálně vyprodána až na zmiňovanou nejlevnější konfiguraci. Kdy budou opět k dispozici konfigurace vyšší, není zatím známo.