Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

RISC-V

Pokud vás zajímá architektura RISC-V, ale nechcete si hrát jen s nějakými ekvivalenty Raspberry Pi, je tu zajímavá novinka od společnosti Milk-V.
Začátky jsou vždy těžké: první notebook s RISC-V spatřil světlo světa v závěru roku 2022 a dlouho byl na trhu sám. Teď má nástupce a dokonce i nějakou konkurenci.
Jim Keller předpokládá, že startup Tenstorrent založený v roce 2018, do kterého nastoupil jako CEO koncem roku 2020, svým hardwarem časem překoná Nvidii ve světě AI akcelerátorů…
Už několikrát Apple prokázal, že nemá problém přejít z jedné procesorové architektury na jinou a překopat v důsledku toho svůj softwarový ekosystém, pokud v tom vidí smysl…
Původní BeOS během své existence vystřídal tři různé procesorové architektury. Jeho nástupce už tento počet dávno překonal. A teď přidává další zářez.
Otevřená procesorová architektura RISC-V se v prvních letech své existence rozvíjela zejména v oblasti mikrokontrolérů, zda se ale, že teď už míří o třídu či dvě výše.
MIPS Technologies oznámila plánovanou osmou generaci svých procesorů. Zní to skvěle, má to ovšem několik háčků různé velikosti.
 
Otevřená architektura RISC-V má za sebou už více než dekádu existence, avšak alespoň trochu výkonnější hardware na ní založený se dosud prodával za vcelku nelidové ceny. Nadace BeagleBoard.org se...