Mindfactory: Přes 80 % prodaných procesorů je od AMD, Intel spadl pod 20 %
Vydání procesorů Ryzen 3000 postavených na architektuře Zen 2 katapultovalo prodeje procesorů AMD o zhruba tři čtvrtiny výše. Nutno opět zdůraznit, že se statistika týká retailových trhů v Německu. Bude tedy dobře odrážet situaci u prodejců komponent v západním světě, ale stále je potřeba mít na mysli, že existují konzervativnější východní trhy a možná ještě konzervativnějším OEM segment (sestavy). Tyto trhy jsou značně - řekněme - pufrované. Nyní ale zpět do retailu:
AMD v celkovém podílu posílila na 81 %, což je historický rekord. O podílu Intelu již nelze hovořit ani jako o celých desítkách procent, dosáhl 19 %. U AMD lze pozorovat, že od zahájení prodejů Ryzenů 3000 v červenci mírně klesl zájem o osmijádra, nemění se zájem o dvanáctijádrový model a silně stoupají prodeje šestijádrového Ryzen 5 3600. Jen toho se prodává asi tolik, jako všech procesorů Intelu dohromady.
U Intelu k žádným výraznějším výkyvům nedochází, vše se zkrátka prodává v mírně menším množství. Jedinou výjimkou se zdá být druhý nejprodávanější model řady i5, Core i5-9400F. Nejde však o žádnou záhadu, za zájmem o tento model stojí dva faktory: V první řadě to je cena. Reálná prodejní cena je totiž desítky procent pod oficiální cenou, za kterou by měl Intel podle údajů na svém webu procesor dodávat velkoobchodníkům odebírajícím po přinejmenším 1000 kusech. Je tedy zjevné, že Intel jednu cenu ukazuje veřejně a za druhou reálně prodává. Druhým faktorem je, že zatím nebyla vydána nová konkurence tomuto produktu od AMD. Bude jím Ryzen 5 3500(X), první šestijádrový / šestivláknový Ryzen.
Závěrem se ještě můžeme podívat na graf, který vyjadřuje částky, které němečtí zákazníci za jednotlivé procesory u Mindfactory utratili. Za procesory AMD utratili 3× více než za procesory Intelu.