Minirecenze: ADATA SE920 2TB - externí SSD s USB4 a Thunderbolt 4
Kapitoly článků
Nejdříve testuji zabudovaný Copy Benchmark, který simuluje kopírování ISO souboru, instalaci programu a herních dat. V AS SSD nastavuji 10GB testovacích dat, abych testované disky trochu potrápil.
Dle očekávaní je nejrychlejší SSD ADATA SE920 2TB v Thunderbolt 4 režimu, zajímavé je, že v 10Gb/s režimu je pomalejší, než Samsung SSD 970 EVO 1TB v AXAGON krabičce, možná má ADATA nějaký vyšší overhead, nebo úřaduje nějaký power management v tomto pomalejším režimu.
Vyzkoušel jsem i test sekvenčního čtení/zápisu s 10GB bloky, abych ušetřil čas, nezkoušel jsem ostatní testy, na plotnových discích tyto testy trvají extrémně dlouhou dobu.
Nejlepší výkon opět podává ADATA SE920 2TB v 40Gb/s režimu, což jsem tak nějak očekával. Při čtení se pohybujeme u hodnoty, kterou ADATA uvádí jako maximální možnou v Thunderbolt 4 režimu.
AJA System Test je podobný testovací nástroj výkonu úložiště jako Blackmagic Disk Test. Nicméně AJA umožňuje konfigurovat velikost testovaných dat a zvolený video kodek(kodek jako takový mně nezajímá, primárně jde o velikost souboru).
Testuji tedy tak, že nastavím nejvyšší možné rozlišení video souboru, 5120x2700 5K RED. Kodek nechávám defaultní 10bit YUV a velikost souboru nastavuji na maximální možnou velikost, tedy 64GB. Na částečně zaplněných SSD je vysoká šance, že se značně zmenší SLC cache, pokud je k dispozici. Výsledky uvádím v MB/s, jedná se o zápis testovacího video souboru a jeho následné čtení. AJA System Test ukazuje i výkon ve formě FPS, tedy s jakou snímkovou frekvencí zvládá SSD testovací data zapisovat a číst.
Nejlepší výkon zde poskytuje opět ADATA SSD SE920 2TB v Thunderbolt 4 režimu, zajímavé je, že v 10Gb/s módu je opět o fous pomalejší, než starší Samsung SSD 970 EVO 1TB. Plotnové disky jsou samozřejmě nejhorší.