Minirecenze: ADATA SE920 2TB - externí SSD s USB4 a Thunderbolt 4
Kapitoly článků
Externích disků je na trhu mnoho, přičemž externí SSD jsou dnes dostupná a výběr je celkem velký. Nicméně jakmile chceme sehnat nějaká rychlejší SSD, většinou skončíme u USB s propustností 10Gb/s, objevily se i disky s podporou USB-C 20Gb/s.
Proto je zajímavé právě dnes testované externí SSD ADATA SE920, to totiž podporuje USB4 a Thunderbolt 4 standardy. ADATA se navíc chlubí tím, že je možné číst rychlostí až 3800 MB/s a zapisovat až 3700 MB/s. To je samozřejmě více, než u jiných krabiček s pomalejším rozhraním.
ADATA navíc uvádí, že zápis 3700 MB/s je dosažitelný pouze přes USB4 40Gb/s, přes Thunderbolt 4 je možné vymáčknout maximálně 3200 MB/s. ADATA navíc dává na toto SSD pětiletou záruku, ale neuvádí, kolik vydrží přepisů.
Pro mě je toto SSD zajímavé hlavně na testování interních SSD v noteboocích, které pravidelně recenzuji. Mnoho moderních notebooků má právě USB4 či Thunderbolt 4 a u některých notebooků nedokážu interní SSD potrápit zápisem mnoha dat, protože stávající krabička ASUS ROG ARION podporuje maximálně 10Gb/s rychlost. Ale ADATA SE920 je značně rychlejší a tak toto SSD uvidíte častěji právě v recenzích notebooků, kde budu trápit interní SSD zápisem mnoha dat.
ADATA SE920 se prodává v těch různých kapacitách, 1TB, 2TB a 4TB. Na test mi byl zaslán model s 2TB kapacitou a toto externí SSD lze zakoupit třeba v Softcomu za nějakých 6090 Kč včetně DPH, což není vůbec špatné, vzhledem k tomu, že konkurenční OWC 1M2 2TB USB4/TB4 se prodává od 7700 Kč včetně DPH.
SSD najdeme v růžové krabičce společně s jednoduchým manuálem a krátkým USB-C kabelem, který podporuje 40Gb/s USB4 a Thunderbolt 4. Externí SSD jsem nerozebíral, jelikož jsem nenašel snadnou cestu na rozloupnutí a nerad bych ho poškodil. Za zmínku stojí odběr, ten je uvádí 5V 3A, což znamená 15W. Předpokládám, v že v krabičce bude nějaký převodník z PCIe na USB4 a TB4.
Specialitou ADATA SE920 je malý integrovaný ventilátor, ten je doporučený používat v případě připojení přes USB4 nebo Thunderbolt 4. Pasivní režim je údajně v pořádku pro 20Gb/s a nižší rychlosti.
Celý obal SSD je kovový, slouží totiž jako chladič SSD disku. Část chladiče lze "vycvaknout" a kus plechu nám vyjede asi o jeden centimetr a aktivuje se ventilátor. Ventilátor je celkem tichý, ale v absolutním tichu ho uslyšíte a je rozhodně dobré ho použít, pokud SSD provozujeme v 40Gb/s režimu a zapisujeme, nebo čteme velké množství dat. Já jsem všechny testy prováděl v režimu s aktivovaným ventilátorem a budu to tak dělat i nadále, snad ventilátor i mechanismus vydrží.
K SSD není zapotřebí žádný proprietární software a zároveň ADATA žádný software na nějakou správu SSD nenabízí. SSD bylo po zapojení naformátováno se systémem souborů NTFS, což jsem zachoval.
Pokud ADATA SE920 2TB připojíme do USB-C portu, který nepodporuje USB4 nebo Tunderbolt 4, systém Windows zahlásí vždy nějakou hlášku o tom, že bychom měli použít rychlejší port, nebo problém s TB.
Pamětníci zavzpomínají na WindowsXP a oznámení v bublině "Toto zařízení může pracovat rychleji.", nicméně se nemusíte bát, ADATA SE920 2TB funguje i s pomalejším USB rozhraním, zda do toho patří i trochu atypické USB-C 3.2 2x2 20Gb/s jsem zatím nemohl ověřit, jelikož nemám po ruce základní desku či notebook s tímto portem.
Abych zařídil co nejvyšší možný výkon, povolil jsem na SSD write cache, to samé jsem udělal i na ostatních testovaných discích, aby nebyly v nevýhodě. Normálně takto write cache nezapínám na externích discích, až na nějaké výjimky, například u dlouhodobě připojého disku.
Samozřejmě jsem potřeboval i počítač vybavený USB4 či Thunderboltem 4. Tento podvozek poskytla společnost MSI ve formě základní desky MSI MEG Z890 ACE s procesorem Intel Core Ultra 9 285K, na recenzi těchto komponent se můžete těšit v blízké době.
Operační systém byl nainstalovaný na Kingston SSD KC3000 1TB přímo na desce, ale testovací data jsem umístil na lehce specifické GIGABYTE AORUS RAID SSD 2TB, což je PCIe x8 Gen3 karta, která má na sobě čtyři 512GB NVMe SSD v RAID0.
ADATA SE920 2TB jsem testoval připojené přes Thunderbolt 4, tedy v 40Gb/s režimu, ale zkusil jsem i připojení přes 10Gb/s USB-C, zajímalo mě, na jaká omezení v rychlosti narazím.