Mobility Catalyst 10.3
Kapitoly článků
Mobility Catalysty jsou kapitola sama pro sebe (taky proto o nich hovoříme až na další stránce ;) s poměrně dlouhou historií. Jak asi sami víte, pokud jste měli nějaký notebook s mobility Radeonem, bylo téměř nemožné k němu sehnat oficiálně novější ovladače, než jaké výrobce dodal při prodeji s notebookem. Vinu házeli uživatelé typicky na samotnou ATI/AMD a říkali, že „se o své zákazníky nestará“. Realita byla trochu jinde, tedy alespoň podle toho, co nám řekli lidé z AMD. Zatímco v případě desktopových karet považuje AMD za své zákazníky koncové uživatele, zákazníky této společnosti v případě Mobility Radeonů nejsou koncoví uživatelé notebooku, ale jeho výrobci. A o ty se AMD starala tak, jak tito výrobci požadovali. AMD nabízela program zahrnutí daných notebooků do svých Mobility Catalystů a kdo v něm chtěl být zahrnut, ten se AMD přihlásil a pro jeho notebooky pak fungovaly obecné Mobility Catalysty. Sami víte, že takových výrobců bylo pomikru.
Vznikaly tedy nástroje třetích stran, které umožnily úpravu standardních desktopových Catalystů tak, aby fungovaly i na Mobility Radeonech. Asi nejznámějším takovým počinem je DH Mobility Modder.NET. AMD proti němu nikterak nebojuje, naopak si je vědoma, že uživatelé notebooků viní z „nepodpory“ právě ji a tak je vlastně docela ráda, že něco takového existuje. Každopádně se rozhodla svůj přístup změnit a přeladit na notu z úplně opačného konce stupnice.
AMD změní přístup k Mobility Catalystům tak, že bude ve výchozím nastavení podporovat všechny notebooky. Pokud bude nějaký výrobce notebooků požadovat, aby ty jeho v této podpoře zahrnuty nebyly, musí dát AMD vědět. AMD se pak neptá, co je důvodem, prostě podporu z Mobility Catalystů vyřadí. Svůj efekt to skutečně přinést má, protože přístup výrobců k takovému programu je navenek stejně laxní jako za situace, že podporován byl jen ten, kdo si zažádal. A tak bude v Mobility Catalystech podpora pro většinu notebooků s ATI Mobility Radeony. Tři výrobci se nechali ihned slyšet, že podporu nechtějí a v AMD nám klidně poradili, ať to na ně prásknem, abyste věděli, kdo svým zákazníkům odepírá nejnovější grafické ovladače pro mobility Radeony přímo od AMD. Jsou to firmy Sony, Toshiba a Panasonic, jejich notebooky jsou na jejich vlastní žádost vyřazeny z podpory Mobility Catalyst ovladačů. Určitě se sluší dodat, že hovoříme o ovladačích pro Windows 7 a Windows Vista, nikoli Windows XP (OEM Windows XP se již neprodávají). A pochopitelně (jak obrázek napovídá) se to týká jen Radeonů HD řady 2000 a novějších, což by zase z dnešního pohledu mohlo drtivé většině uživatelů stačit.
AMD Conference Call, e-mail