Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Catalyst

Nejnovější verze ovladačů AMD vydaných v půlce prosince s označením Radeon Software Adrenalin Edition 17.12.1 přinesla spoustu novinek a zlepšení. Bez chyby ale nejsou....
Bruno Friedman, svérázný Švýcar z OpenSUSE týmu, to řekl jasně. Uzavřené Catalysty, alias fglrx, v OpenSUSE končí. Jejich místo nastoupí AMDGPU, nikdo už s Catalysty nechce mít nic společného.
Výkon a schopnosti next-gen ovladače AMDGPU se pomalu zlepšují. Dle posledních měření dosahuje verze dostupná v chystaném Ubuntu 16.04 LTS již blízko k původním Catalystům.
Sapphire Radeon HD 5850
Radeony až po řady HD 5000 a HD 6000 jsou pro AMD na Linuxu minulostí. Nový ovladač Radeon Software „Crimson“ totiž podporuje pouze grafiky generace GCN 1.0 a vyšší.
Přestože by se dalo čekat, že si výkonnostní optimalizace ponechá AMD na klíčové vydání nové generace ovladačů Radeon Software, nestalo se tak. Poslední generace Catalystů proto překvapila…
AMD tímto okamžikem oznamuje konec ovladačů Catalyst. Po třináctileté éře mění funkcionalitu, namísto CCC přináší zcela nový ovládací panel a nabízí individuální přetaktování pro jednotlivé hry.
AMD zveřejnila druhou řada avizovaných Catalystů s podporou nových technologií, grafických karet Radeon Fury a Radeon Fury X a rozšířenou CrossFire-kompatibilitou…
 
Nvidia HairWorks pro vykreslování vlasů a chlupů ve hře Witcher 3 působí na minulých generacích GeForce a na Radeonech nepříjemný pokles výkonu. AMD nabídla prozatímní řešení…
AMD dnes uvedla první veřejné Catalysty s podporou FreeSync a představila pár výhod FreeSync, o kterých doposud nemluvila. Ovladače krom toho přinášejí výkonnostní optimalizace některým hrám.
AMD se nechala slyšet, že pro nepříliš vzdálenou verzi Catalystů chystá implementaci nové technologie pro dynamickou kontrolu snímkové frekvence…
Amd Catalyst Omega 32
Jednou ze změn nových Catalystů mělo být efektivnější využití hardwarových prostředků a až 15% nárůst FPS v situacích limitovaných výkonem procesoru. Jak to dopadlo?
V krátkosti ještě navážeme na události kolem Omega Catalystů. AMD se při jejich vydání podařilo menší faux pas, ze kterého ale vcelku elegantně vybruslila - ku prospěchu uživatelů.
Amd Catalyst Omega 09
AMD vyřešila 10 nejpalčivější bugů v Catalystech, doplnila podporu videa o funkce high-end televizorů, zvýšila 3D výkon, rozšířila Eyefinity na 24 LCD a uvedla novinky, které vydaly na 4 strany textu…
AMD Radeon R9 290X - _IGP3952_290x_osazenej_rt4_final
Přestože se AMD hodně snaží, stále její grafiky v kvalitě podpory Linuxu zaostávají. Nvidia sice open-source téměř ignoruje, ale její ovladač pro GeForce je stejně kvalitní jako windowsový.
Sapphire R 9 285 P 1100205 Zaslepka
Důvod, proč Radeon R9 285 s GPU Tonga nemá dodnes podporou v otevřeném ovladači, ale pouze v Catalystech, je prostý. Počítá se s ním pouze v novém hybridním ovladači amdgpu.