MSI 970A-G43: jak že je to s těmi tranzistory?
Normálně bych snad o takovéto desce ani nepsal, dneska už to málokdo čte a zvlášť u low-endu pro platformu AM3+. Ovšem tentokrát mne u MSI 970A-G43 zaujala diskuse pod aktualitou na serveru TechPowerUp, kde jsem na ni poprvé narazil, natolik, že to snad stojí i za tu práci. Deska používá v napájecích kaskádách staré dobré tranzistory v balení TO-252, namísto modernějších tranzistorů. Hlavní rozdíl je v tom, že modernější tranzistorová balení umožňují menší ztráty a práci na vyšší frekvenci, díky menší parazitní kapacitě, odporu, rychlejší odezvě i kratším recovery časům. Mohou tak pracovat s vyšší účinností, díky nižším ztrátám zvládají i vyšší proudy, mohou rychleji odpovídat na náhlé zvýšení/snížení odběru atd.
Ale to jen v případě, že mají i adekvátní PWM řízení (což mnohdy stejně nemají a výhoda tak není zcela využita). Každopádně tranzistory TO-252 s námi byly úspěšně nějakou dekádu. Stále ještě vídám desky ASUS z období Pentií 4 pro Socket 478, které mají osazeny dva tranzistory ze čtyř ve dvou fázích ze čtyř. To jsou desky s certifikovanou podporou procesorů o TDP mnohdy kolem 100 W, a nezapomeňme, jak to u Intelu vždy bylo s TDP a reálným příkonem. Napájecí kaskáda to samozřejmě zvládala, a bez chladiče. V podstatě až do období před nějakými, kolika, pěti lety? bylo použití chladičů na VRM spíš velkou vzácností.
Nyní tedy udělá MSI to samé, ale pozor, s pěti fázemi celkem (předpokládám ze zkušenosti čtyři fáze pro samotná jádra a jednu pro řadič pamětí/HT), kde jsou vždy dva páry tranzistorů na fázi, tudíž se příkon vždy dělí mezi čtyři fáze a dva tranzistory v každé z nich. Potenciálně toto celé může bez potíží dát nějaké stovky ampér a to ještě bez chladiče. Pouze to bude o krapítek víc (ale opravdu málo) topit. Navíc jsem osobně už psal o mnoha deskách, kde chladiče VRM na fotkách nebyly, aby bylo možné vidět, co je pod nimi, ovšem samozřejmě byly potom desky s pasivem prodávány. Zde tomu nejspíše nebude jinak, pozice je na obrázku jasně zřetelná.
Pouzdro TO-252 je prostě levnější, protože je i jednodušší na výrobu. Stačí ale explicitně zmínit použití levnějších tranzistorů a je z toho poprask, padají výroky typu „MSI, to vysvětluje vše“, „nemohu se dočkat, až toto lidi koupí a s Bulldozerem na základní frekvenci to odpálí“ atd. Přitom vůbec naprostá většina desek pro AMD, které mi prošly rukama, i těch trochu lepších a ne zas tak starých (včetně té mé), má tyto tranzistory také, a to jsem minimálně ty svoje trápil (a trápím) příkony neskutečnými a poslední roky provozem 16 hodin denně. U ostatních výrobců se o tom nemluví, takže se to nejspíš asi neděje či co (nepřipomíná vám to něco? co nebylo v televizi není pravda a neexistuje?). A prapodivné výtky na adresu MSI, ne že bych měl osobně kohokoli z větších výrobců nějak rád, mi ale stejně přijdou velmi zvláštní, protože nejhorší zvěrstva a nejpodivnější selhání co znám jsem viděl výhradně u desek aušus ASUS. Ale mluvit o ASUSTeKu špatně je dnes nějak politicky nekorektní či co.
Každopádně zde máme Full-ATX desku s čipovou sadou 970+SB950, čtyřmi banky pro paměti, dvěma PCIe 2.0 ×16 (jeden má ovšem jen čtyři linky), dvěma ×1 a dvěma PCI. K tomu šest SATA-600 (z toho čtyři jsou zahnuté a dva klasicky míří vzhůru, asi nejlepší řešení, jaké jsem viděl), nějaká hromádka USB 2.0 a dokonce čtyři USB 3.0 skrz dva řadiče. To vše za necelých 90 dolarů (něco pod 1800 Kč). Že by to nezvládlo třeba 150W buldozer? Ale kdeže. Klidně přetaktovaný, holt třeba nepůjde při rozumné spotřebě/teplotě přetaktovat o tolik.