Může stát za novým socketem pro Meteor Lake ohýbání Alder Lake?
V dubnu se začalo mluvit o ohýbání (respektive prohybu) procesorů Alder Lake / Core 12000 po upevnění do socketu. Redakce webu Gamers Nexus nyní prováděla podrobnější testy ohybu v tovární konfiguraci a s alternativním rámečkem. Z těchto testů mimo jiné nepřímo vyplynula jedna zajímavá možnost.
Ale pěkně od začátku. Na úvodním obrázku vidíte render socketu s procesorem Alder Lake a vyobrazeným křemíkem (šedě, procesorová jádra modře), na který je prolnut otisk chladiče: Co je fialové, tam chladič doléhá na procesor. Při podrobnějším zkoumání zjistíte, že chladič doléhá v podstatě na rohy samotného křemíku. Naopak prakticky vůbec nedoléhá na zdroje tepla - samotná x86 jádra (velká jádra: tmavě modře, malá světle modře).
Přínos heatspreaderu je v tomto ohledu omezený. Ačkoli je plech uzavírající křemíkové jádro vznosně nazýván heatspreader (=tepelný rozvaděč), u řady procesorů je v posledních letech natolik tenký, že je jeho schopnost rozvádět teplo do větší plochy velmi omezená a maximálně se uplatňuje jako prevence lokálního přehřívání v případě, že je procesor vybaven pouze hliníkovým chladičem (heatspreader je z mědi).
socket LGA1700
Ačkoli se podle dubnového vyjádření Intelu s prohybem počítá, nedochází k fungování procesoru mimo specifikace a nehrozí žádné poškození, realita testů ukazuje, že při řádném kontaktu je teplota procesoru podstatně nižší, boostová frekvence vyšší a tudíž i výkon celkově lepší. Těžko můžeme předpokládat, že by Intel, který do vývoje Alder Lake (tedy krom dvou x86 architektur ještě jejich propojení, hardwarový scheduling ap.) investoval velmi nadstandardní prostředky, vědomě zhoršoval výkon a energetickou efektivitu konstrukcí, která produkt ve výsledku staví do (zbytečně) horšího světla.
Pokud jde o sockety, objevila se dřív zpráva, že socket LGA1700/1800 bude určen třem generacím procesorů. Dávalo to smysl. Původně roadmapa Intelu obsahovala Alder Lake a rovnou po něm Meteor Lake. Při tradiční strategii dvou generací procesorů pro jeden socket to znamenalo, že by Alder Lake i Meteor Lake měly disponovat stejným socketem. Dodatečně však byla mezi Alder Lake a Meteor Lake vložena generace Raptor Lake. Což by vysvětlovalo, jak mohlo dojít k třígeneračnímu socketu. Jenže nakonec bude Meteor Lake vybaven novým socketem.
Proč? Důvodů může být řada (s ohledem na odklad nemusí Meteor Lake zdaleka vypadat tak, jak byl původně naplánován), ale jedním z nich může být právě i fakt, že si Intel nechce kazit výsledky klíčové generace, která ho má vrátit na výslunní, horším přenosem tepla z procesoru na chladič. Meteor Lake kombinuje novou architekturu velkých jader, novou architekturu malých jader, je prvním desktopovým procesorem stavícím na konceptu dlaždic (obdoba čipletů), k tomu má využívat zcela nový proces Intel 4 (původně nazýván 7nm), novou integrovanou grafiku vyráběnou u TSMC (na 3nm, podle některých zvěstí možná zprvu na 5nm procesu). Zkrátka vše nové, vše nastavené na velký mezigenerační posun. Použít v takové situaci socket, o kterém Intel ví, že neumožňuje zrovna nejefektivnější chlazení (buďto mezi heatspreaderem a chladičem vznikne bublina, nebo ji uživatel vyplní zbytečně silnou vrstvou pasty) nemůže být pro Intel akceptovatelné řešení.
Krom dříve zmiňovaných důvodů o vylepšeném napájení by právě i chlazení mohlo být jednou z příčin, která Intel přiměla změnit plány a připravit socket LGA1851.