Na APU Hawk Point vzniknou řady U / H / i HS, počítá se s rozhraním FP7 i FP8
APU Hawk Point je ve své podstatě Phoenix-refresh. V některých ohledech možná vylepšený o trochu víc, než je u klasického refresh řešení typické, ale stále jde o produkt postavený na procesorové architektuře Zen 4, jehož primárním úkolem je udržet podíl na trhu, než bude hotový Zen 5 (cca konec jara 2024). Pak jej doplní APU Strix Point s novou architekturou procesorových jader a jejich vyšším počtem.
Jednou z výraznějších změn APU Hawk Point má být (nejspíš jako reakce na intelí „AI ewerywhere!“) o ~60 % navýšený výkon v AI operacích (10 → 16 TOPS). Troufám si však tvrdit, že ani začátkem roku 2024 ještě AI akcelerace nebude prvkem, který by uživatel při výběru řešení měl klást na první (nebo druhé) místo. Stále jej bude vhodné vnímat spíš jako určitý bonus, který třeba možná do budoucna přinese nějaké výhody (zatímco charakteristiky jako výkon, spotřeba, energetická efektivita a integrovaná grafika jsou prvky, které definují použitelnost zařízení od okamžiku, co na něm uživatel stiskne tlačítko „zapnout“).
Leaker harukaze5719 zveřejnil tabulku procesorů Ryzen, které jsou aktuálně chystané na bázi APU Hawk Point. Nutno zdůraznit, že je řeč pouze o Hawk Point, nikoli menší verzi, nástupci APU Phoenix 2 s dvěma Zen 4 a čtyřmi Zen 4c. V přípravě jsou modely řady H (~45W TDP, nižší požadavky AMD na parametry sestavy), HS (35-45W, vyšší požadavky AMD na parametry sestavy) a U (15-30W) pro tenké notebooky.
Výčet mobilních procesorů postavených na APU Hawk Point (harukaze5719)
Počítá se s využitím „BGA socketu“ FP7 i FP8. Původní Phoenix přitom u řady U zprvu existoval pouze v FP7 variantě. Pouzdro s rozhraním FP8 se používá spíše u dražších notebooků a rozdíl tkví v jeho rozměrech, které jsou o 5 milimetrů delší (25×40 mm vs. 25×35 mm), což umožňuje implementovat širší výbavu vstupních / výstupních rozhraní. Jmenovitě navíc 2× USB4 40Gb/s s podporou DisplayPort 2.1 a PowerDelivery 3.0.
APU Phoenix v pouzdru FP8 a FP7 (AMD via Golden Pig Upgrade)
Oproti FP7 dále nabízí vysokorychlostní rozhraní MIPI CSI pro přenos obrazu a videa ve vysokém rozlišení v surových datech (RAW). AMD získala hotovou podobu tohoto rozhraní začátkem roku 2022 při akvizici společnosti Xilinx, která jím vybavuje své čipy od Spartan 7 FPGA, Artix 7 FPGA, Artix UltraScale+ FPGA, Zynq 7000 SoC až po vysoce výkonné Zynq UltraScale+ MPSoC a Versal.