Na dvě obrazovky není nutný Surface Duo, obslouží je i Lumia 950 XL
Nedá se říct, že by trend více obrazovek v mobilním světě měl pevný rámec. Výrobci se nicméně shodují na tom, že jedna pevná obrazovka je málo a je třeba s tím „něco“ dělat. Jak přesně má vypadat ono „něco“ ale není definované žádným společenským územ. Časově se pohybujeme v době, která je otevřené experimentování, protože se ještě neprosadil přístup, který by zákazníci zvolili za cestu správným směrem, v důsledku čehož by získal dominantní postavení a stal se nepsaným standardem.
Stejně, jako se (především) v první polovině 90. let definovalo, jak má vypadat mobilní telefon, nebo jak se ve druhé polovině 90. let definovalo, co se vlastně čeká od grafické karty s podporou 3D akcelerace, tak se nyní pohybujeme v čase, během něhož se definuje (či spíše začíná definovat), jak to má být s podporou více než jednoho běžného displeje v mobilním světě.
Máme tu několik konceptů (jistě přibudou další), které výrobci zkoušejí nabídnout zákazníkům v naději, že právě ten jejich koncept osloví nejvíce lidí a získá největší část trhu. Kupříkladu v noteboocích se objevuje sekundární displej na základně („nad“ klávesnicí). V mobilních telefonech a tabletech se objevují skládací displeje. Přicházejí také mobilní zařízení se dvěma displeji. Buďto hlavním a vedlejším (vnějším), nebo skládací produkty se dvěma rovnocennými vnitřními.
Surface Duo a (odložený) Surface Neo
Microsoft avizoval dva projekty. Starší, dlouho diskutovaný a v čase různě se měnící, byl mediálně označován jako Surface Phone, ale loni na podzim Microsoft upřesnil, že jej vydá pod označením Surface Duo. Koncepčně jde o skládací zařízení se dvěma vnitřními displeji (dvojice 5,6″ displejů vytvoří po rozložení 8,3″ plochu). Ač výrobce podle starších úniků koketoval s myšlenkou skládacího displeje (jako Samsung), nakonec sáhl po dvou samostatných. Microsoft se brání označení smartphone, ve skládačce vidí počátek éry nového formátu, ale pravděpodobnější je, že média budou Surface Duo chápat jako „další divný telefon“ a s „ostatními divnými telefony“ jej budou srovnávat. Surface Duo však bude s očekávanou $1399 spíše jen průzkumníkem trhu, než čímkoli jiným. S distribucí začne Microsoft 10. září.
Druhý projekt, větší a cílící spíše na rozhraní tabletů a notebooků, měl nést označení Surface Neo. Koncept dvou displejů by byl zachován, ovšem při větších rozměrech, operačním systému Windows namísto Android a x86 procesoru Intel Lakefield (1× velké jádro, 4× malé jádro) namísto ARM architektury Qualcomm Snapdragon 855 u menšího Surface Duo. Nedlouho po ohlášení se ale objevily zprávy, že Microsoft Surface Neo i celý projekt Windows na dvouobrazovkových produktech odkládá na neurčito. Což příznivce myšlenky mobilních zařízení s Windows podporujících dvě obrazovky samozřejmě zklamalo.
Snad i to přimělo uživatele imbushuo k softwarovým experimentům s jeho telefonem Lumia 950 XL. Microsoft na těchto zařízeních oficiálně podporuje tzv. Continuum, které zahrnuje mimo jiné možnost použít větší obrazovku jiného zařízení k přesunutí pracovní plochy telefonu.
imbushuo přišel s domněnkou, že když zařízení zvládá přesunout pracovní plochu na jiný displej a navíc jde o zařízení postavené na OS Windows, který podporuje více pracovních ploch, mělo by být možné přimět Lumii k tomu, aby na vlastní obrazovce běžela jedna pracovní plocha a na externím druhá. To se mu, až na pár much podařilo s Lumií a Windows 10 Mobile / Windows Phone rozběhat, takže může mezi oběma obrazovkami přetahovat okna s obsahem, jako to známe ve světě PC.
Videoukázka zde.