Napájení, výdrž a závěr
Napájení a výdrž
Rozdílnost napájení u těchto dvou přístrojů je také důvodem k rozdílné výdrži. Zatímco iAudio U2 s vestavěnou lithium-polymerovou baterií slibuje až 20 hodin nepřetržitého přehrávání, iAudio G3 se chlubí výdrží až 50 hodin na 1 tužkovou baterii (AA). Údaje o výdrži udávané výrobcem vždy vycházejí z vnitřních laboratorních testů a jsou prováděny s ohledem na co nejlepší výsledek (který se lépe vyjímá v prospektech). Typicky to bývá přehrávání MP3 souboru s datovým tokem 128 kb/s, hlasitosti na polovině maxima, bez ekvalizéru a jiných zvukových efektů a při vypnutém podsvícení displeje a za použití nejlepší alkalické baterie (kromě přístrojů s baterií již vestavěnou). Reálný provoz bývá samozřejmě poněkud náročnější a závisí od uživatele. Soubory s vyšším datovým tokem, formát OGG (náročnější na procesor), použití ekvalizéru, vyšší hlasitost, podsvícení displeje, nahrávání ... to jsou běžné podmínky, v jakých bude přehrávač nakonec pracovat. Pokud preferujete hudbu ve formátu OGG, počítejte s tím, že výdrž může klesnout až o 30% oproti MP3.
iAudio U2
Relativně nižší výdrž iAudia U2 je daní za ultralehkou vestavěnou baterii, která se dobíjí buď externí síťovou nabíječkou nebo z USB, nastavit lze nabíjení normální (nedoporučuje se kvůli stabilitě PC, některé základní desky si totiž nemusí poradit s odběrem až 500 mA), pomalé (150 mA), anebo úplně vypnuté (původně sice nešlo ve skutečnosti vypnout zcela, ale s novým firmwarem by to už mělo být v pořádku). Přehrával jsem především MP3 soubory s bitrate 160 a 192 kb/s, podsvětlení displeje bylo zapnuto minimálně 1,5 hodiny, nahrávání z toho činilo cca 10 minut. Přístroj se odmlčel po více než 16 hodinách. Není to sice na několikatýdenní dovolenou bez nabíječky, ale běžný posluchač bude dobíjet tak jednou za týden. Vzhledem k použité baterii bez paměťového efektu a automatickému dobíjení z USB po připojení k PC se o nabíjení často nemusíte starat vůbec.
iAudio G3
U iAudio G3 se dá nastavit typ použité baterie (alkalická nebo dobíjecí) kvůli rozdílnému napětí, při kterém ji přehrávač považuje za vybitou. Při výměně baterie se také není třeba bát ztráty nastavení času a data. Při testu výdrže byly přehrávané soubory taktéž MP3 ve 160 a 192 kb/s, hlasitost byla na úrovni 25-30 ze 40, podsvětlení displeje bylo zapnuto celkově minimálně 2 hodiny a k tomu bylo ještě asi 20 minut nahrávání. Dostal jsem se s výdrží na 36 hodin s 1 alkalickou baterií (se silným akumulátorem by byl výsledek nejspíš velmi podobný), což považuji pořád za výbornou hodnotu.
Zhodnocení a závěr
Paměťové přehrávače sice trpí horším poměrem cena/kapacita oproti harddiskovým nebo MP3 discmanům, zato mají ale bezkonkurenční rozměry, váhu a odolnost proti otřesům. A pokud z vynaložené částky odečteme ještě cenu flashdisku o stejné kapacitě, vychází už o něco lépe. Značka iAudio mě tentokrát opět potěšila. Ačkoliv i v tomto případě mám své výhrady, nejsou podstatnějšího charakteru. Nejprve se má ale chválit a to si zde zaslouží hlavně design (zejména v případě iAudio U2), úroveň zpracování, množství funkcí a dlouhá výdrž baterie. V neposlední řadě je důležitým kritériem při výběru také zajištění servisu: v případě iAudia lze nechat v servisu např. vyměnit vestavěnou baterii nebo objednat zvlášť části příslušenství, což u neznačkových výrobků může být někdy dost problém. Mezi nedostatky, se kterými iAudio stále bojuje, patří především nedokonalá podpora češtiny v ID3 tagu (u MP3), v případě těchto 2 přehrávačů mi vadí ještě mezery mezi skladbami, chybějící podpora m3u playlistů, nerolující název interpreta a alba na displeji a chybějící funkce fade-in. Možná namítnete, že to poslední jsou drobnosti, ale právě proto už mohly být opraveny v novém firmwaru (asi si budeme muset ještě počkat).
Který zvolit?
Když se vrátím k otázce položené na začátku, který z obou přehrávačů je lepší, neexistuje jednoznačná odpověď. Po stránce funkcí jsou přístroje totožné, zbývá vybírat buď srdcem podle vzhledu a stylu (to by u mě vyhrálo iAudio U2) nebo prakticky, hlavou, jaký způsob napájení vám více vyhovuje. Pokud toužíte po co nejmenším a nejlehčím přístroji, je „ú dvojka“ jasnou volbou. Pokud preferujete dlouhou výdrž a vlastníte již nabíječku na tužkové baterie (třeba kvůli foťáku), je tu velmi lákavá představa úžasně dlouhé výdrže „gé trojky“ se sadou akumulátorů, případně možnost koupit si kdekoliv běžně dostupnou a levnou baterii.
|
K testům poskytla firma Bell Technology
Cena za iAudio U2 256 MB: 5 550,- (včetně DPH)
Cena za iAudio G3 256 MB: 5 350,- (včetně DPH)
Záruka: 2 roky