Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Nastavení a další funkce

iAudio U2 a iAudio G3
Není to tak dávno, kdy tady na cdr.cz vyšla recenze na harddiskový přehrávač iAudio M3L. Ze stáje stejného výrobce nyní otestujeme další přehrávače, tentokrát paměťové a to hned 2 najednou. iAudio U2 a iAudio G3 - nejsou to už žádné novinky na trhu, takže se podíváme, co za dobu jejich existence zlepšil nový firmware (rovnou mohu prozradit, že je toho celkem dost). Jaký je tedy mezi nimi rozdíl? A který z nich je lepší? Vše se dozvíte v této recenzi.

Kapitoly článků

Nastavení a další funkce

Kromě zvukových úprav přehrávače skýtají také možnosti úpravy dalších parametrů, jmenujme např.:

  • rychlost rolování názvu písně
  • zobrazení ID3 tagů
  • doba podsvícení displeje
  • kontrast displeje
  • regulace rychloposuvu
  • zrychlení nebo zpomalení přehrávání
  • rozsah přehrávání (1 skladba, 1 adresář, vlastní playlist, záložky nebo všechny skladby v paměti)
  • opakování skladeb
  • náhodný výběr

Co naopak chybí je funkce fade-in (tedy postupný náběh hlasitosti při zahájení reprodukce).

Další poměrně rozsáhlé možnosti nastavení jsou pro nahrávání, FM rádio a časovač. Tím se dostávám k dalším funkcím, které stojí za zmínku a o něž se zasloužil upgrade firmware: jsou to hodiny a budík, které ale nejsou omezeny jen na nastavení času a data. Můžete si nastavit buzení hudbou, rádiem nebo si dokonce naplánovat nahrávání z FM rádia v nastavený čas - nepřijdete o svůj oblíbený rozhlasový pořad ani v době, kdy ho nemůžete zrovna poslouchat. Zobrazení informací o přehrávači vás informuje o verzi firmware, využití paměti a aktuálním napětí baterie. Za zmínku stojí i zobrazování textů písní na 4řádkovém displeji. Texty je nutné do MP3 souborů přidat v programu LDB Manager, který sice nenajdete na přiloženém CD (zajímalo by mě proč), ale lze ho stáhnout z netu. Podle popisu by měl sám umět najít a stáhnout text k písni z internetu (to jsme bohužel neměl možnost vyzkoušet), případně můžete ručně vložit text a udělat časové značky, kdy se má objevovat. Opět se to přímo nabízí jako možnost, jak si vypomoci při studiu cizích jazyků.

Hlavní displej se zobrazením data a hodin Informace o verzi firmware, využitém místě a napětí baterie Zobrazení textu k písni na displeji

FM rádio

Co by to bylo za přístroj, kdyby v dnešní době nenabízel také poslech FM rádia. Jako anténa slouží kabel od sluchátek, ale kvalita příjmu záleží především na lokalitě a síle signálu. Zvuk z rádia je dobrý, nedají se na něj pochopitelně aplikovat zvukové úpravy jako na digitální audio soubory. Rádio disponuje funkcí auto scan (automaticky vyhledá a uloží nalezené stanice z celého pásma), počet předvoleb je 24 (to je vzhledem k dramaturgickému složení rozhlasového vysílání u nás víc než dost). Předvolby se dají pojmenovat v přiloženém programu JetShell. Ladění rádia může být ruční nebo automatické. V nastaveních je ještě možnost poslechu mono/stereo a regionu (pokud byste chtěli poslouchat rádio i v cizině). Nahrávat z rádia je možné během poslechu.

Zobrazení názvu pojmenované stanice FM rádia Kontextové menu s možnostmi u uložených stanic FM rádia

Nahrávání

Obě iAudia umí nahrávat ze 3 zdrojů: z vestavěného mikrofonu, linkového vstupu nebo FM rádia. Záznam probíhá do formátu MP3, s novějším firmwarem i do WAVE (poslední česká verze firmware WAV ješte neumí, proto musíte sáhnout po anglické, pokud o to máte zájem). U nahrávky do MP3 je na výběr z kvality: 96, 112 a 128 kbit/s, u WAVE je to 8, 11, 16 nebo 32 kHz (ADPCM). V módu nahrávání i během nahrávky je na displeji zobrazena graficky i číselně délka ještě možné nahrávky podle volného místa v paměti. Citlivost mikrofonu i linkového vstupu lze regulovat v 10 stupních. Je možné zapnout automatickou aktivaci nahrávky hlasem (10 úrovní citlivosti), takže nemusíte nahrávání vypínat pokaždé, když se chvíli nic neděje a navíc to šetří místo v paměti. Podobně funguje automatická synchronizace při záznamu z line-in (8 úrovní citlivosti), ta rozdělí nahrávku na jednotlivé tracky podle mezer mezi skladbami. Samozřejmě jistý problém mohou způsobit velmi tiché pasáže, ale to už není vina přístroje. Nahrané soubory jsou genericky pojmenovány a uloženy do adresářů podle zdroje nahrávky.

Nahrávání hlasu (diktafon) Nastavení možností záznamu v menu

Nahraný hlas zní překvapivě dobře vzhledem k tomu, že byl pořízen přes vestavěný mikrofon. Citlivost mikrofonu není nijak extrémně velká, stačí sice v pohodě na záznam řeči i ve větší místnosti, ale na přednášku do posluchárny to není, při nastavené nejvyšší citlivosti se hodně projevují i drobné ruchy z blízkého okolí (šustění, pohyb), ale to už není chybou přístroje. Ideální použití je na hlasové poznámky nebo v menších prostorách. Pohyb prstů po těle přístroje a stisky tlačítek jsou kvůli vestavěnému mikrofonu v nahrávce docela slyšet, především při nastavené vyšší citlivosti mikrofonu. Nahrávka z linkového vstupu do MP3 v kvalitě 128 kb/s se dá poslouchat, je zde ale již znát komprese, hlavně ve vyšších frekvencích (ostrý a mírně „rozsypaný“ zvuk činelů). Velký vliv má asi použitý kodek, stejná MP3 vyrobená v PC zní o něco lépe. Na archivaci hudby pro audiofily to tedy není, ale jinak je kvalita dostačující a relativně uspokojivá.

Připojení k PC

K počítači se přístroje připojují přes USB 2.0 (pochopitelně zpětně kompatibilní se starším USB 1.1). Pokud používáte Windows 2000/ME/XP, nepotřebujete instalovat žádné ovladače, pro Windows 98/98SE je potřeba doinstalovat USB ovladač (naleznete jej na přiloženém CD). Windows NT podporovány nejsou. MAC OS ani Linux nepoužívám, ale předpokládám, že tam bude situace stejná, jako když připojujete USB flashdisk. Po spojení se přehrávače tváří a chovají úplně stejně jako již zmíněný USB flashdisk. Ve Windows vidíme přehrávač jako další jednotku, můžeme na něj kopírovat libovolná data, vytvářet struktury adresářů a v podstatě cokoliv dalšího, co dovoluje použitý souborový systém FAT32. iAudio G3 při připojení k PC ani nepotřebuje mít vloženou baterii. Připojení a právě probíhající operace (zápis, čtení) jsou indikovány na displeji přístroje. Jak jsem se již zmiňoval, iAudio U2 po připojení k USB dobíjí vestavěnou li-pol baterii. Přenos souborů je podporován i pod MAC OS a Linuxem. Jak vidíte na obrázku, skutečná formátovaná kapacita je o něco nižší než jmenovitých 256 MB, svůj kousek si ukrojí také použitý systém souborů.

Přehrávač připojený k PC ve správci zařízení iAudio - vlastnosti disku

Přenosová rychlost

Konektory a kabely jsme si již ukázali v popisu přístrojů, zbývá doplnit přenosová rychlost, která je až 20 Mb/s (= 2,5 MB/s) pro download (z PC do přístroje) a 25 Mb/s (=cca 3,1 MB/s) pro upload (z přístroje do PC). Tyto rychlosti udávané ve specifikaci plně odpovídají skutečnosti, dosáhnete jich při přenosu hudebních a jiných souborů o velikostech v řádu MB. U menších souborů (desítky až stovky kB) je třeba počítat s poklesem rychlosti transferu na polovinu i méně.

Firmware a logo

Upgrade firmware už se dá v dnešní době považovat za samozřejmost u přístrojů této kategorie, přesto se tato inovace asi ještě nedostala ke velkým „značkovým“ výrobcům a stává se pro ně konkurenční nevýhodou. V případě iAudia je o upgrade firmwaru postaráno celkem dobře, updaty vycházejí pravidelně a nepřinášejí jen opravy chyb a kosmetické změny, ale i taková podstatná zlepšení jako vylepšení podpory formátů (OGG), zvětšení rozsahu přehrávaných datových toků, možnost nahrávat do WAVE formátu, další nové funkce jako jsou hodiny, budík a časované nahrávání nebo rozšiřování možností nastavení. Rozdíl mezi přístrojem s původní verzí firmware a nově updatovanou je skutečně velký a poznatelný. Upgrade firmware probíhá přes program ve Windows, což diskriminuje uživatele jiných OS než Windows. O co to bylo jednodušší v případě harddiskového iAudia M3L, kdy stačilo nahrát do přehrávače stažený binární soubor a přístroj se už o upgrade postaral sám (a nezajímalo ho, jaký systém máte nainstalovaný na svém počítači).

Úvodní logo je krátká animace, která se přehraje po zapnutí přehrávače. Je sice čistě záležitostí vzhledu, přesto potěší, že si můžete stáhnout další hotová loga ze stránek výrobce, loga poskytnutá dalšími uživateli, nebo si udělat své vlastní (potřebný prográmek lze stáhnout z netu). Nahrání loga lze provést buď v přiloženém programu JetShell nebo jednodušeji nakopírováním souboru s logem do systémového adresáře v přehrávači (to lze provést pod jakýmkoliv podporovaným operačním systémem). Přehrání loga při startu přístroje je možné přeskočit libovolným tlačítkem, případně pro urychlení startu jej lze smazat úplně.

Kapitoly článků

Diskuse ke článku iAudio U2 a iAudio G3 (paměťové audio přehrávače)

Úterý, 21 Srpen 2007 - 12:25 | Anonym | cao, mam problem s IAUDIO G3, od jisty doby mi...
Středa, 7 Březen 2007 - 08:13 | nila | Rozhodla jsem se pro G3  kvůli super...
Pátek, 26 Leden 2007 - 18:44 | xxtomxx | u2  vše pěkné ale pozor na zacházení,...
Úterý, 11 Červenec 2006 - 20:55 | Anonym | Dobrý den, četla jsem na netu Vaši recenzi na...
Neděle, 5 Březen 2006 - 09:19 | Anonym | Chtel bych se vyjadrit ke kvalite mp3 prehravacu...
Čtvrtek, 22 Prosinec 2005 - 14:50 | Jan Trkal | V Total Commanderu je to v menu...
Čtvrtek, 22 Prosinec 2005 - 08:49 | Radek Betka | Diky za rady FW jsem flesnul bes vetsich obtizi,...
Čtvrtek, 22 Prosinec 2005 - 02:29 | Jan Trkal | Tour: firmware najdes bud na strankach vyrobce...
Středa, 21 Prosinec 2005 - 17:14 | Radek Betka | zdravim vsechny, mam mali dotaz, zakoupil jsem G...
Středa, 7 Prosinec 2005 - 23:26 | Anonym | Tak jsem zjistil, že ve verzi FW 1.40e pro G3 už...

Zobrazit diskusi