Nástupce DDR4 přijde v roce 2020, dosáhne 6,4 GHz
DDR4 přinesly několik novinek z nichž ale žádná není vysloveně něco, bez čeho by se uživatel neobešel. Rychlost běžných modulů se stále nevymyká rychlejším řadám DDR3 a přestože DDR4 přinesly energetickou úsporu, byla už spotřeba DDR3 z hlediska desktopu natolik nízká, že nová generace ušetří spíše jednotky wattů. I když se potenciál DDR4 (jakožto architektury zvládající vyšší takty než DDR3) teprve ukáže, je načase nahlédnout do budoucnosti.
Toho se ujal Samsung, oprášil křišťálovou kouli a připravil krátkou prezentaci na téma budoucích trendů. Nástupce DDR4 (který zatím nemá přiřazený konkrétní název, tudíž nemusí - ale může - jít o DDR5) by měl být navržený tak, aby v roce 2020 mohl vstoupit do výroby na technologii pod 10 nm (patrně cosi v rozmezí 8-6 nm). Z hlediska datové propustnosti se počítá se zdvojnásobením oproti DDR4, takže bychom hovořili o efektivní frekvenci 6,4 GHz a přenosové kapacitě 51,2 Gb/s na kanál.
Podobně jako v případě DDR4 by i jejich nástupce měl nejdříve nastoupit do serverů, low-power varianta do mobilních zařízení a teprve poté (2021?) by se nové paměti dostaly do desktopů a notebooků. Grafické karty kolem roku 2020 budou přecházet z HBM druhé generace na třetí generaci, takže se jich tyto paměti týkat nebudou. Na druhou stranu - kdo ví. I DDR2 a DDR3 (obě původně navržené jako architektura pro operační paměť) nakonec našly místo i na low-endových grafických kartách. Budou-li po roce 2020 existovat low-endové grafické karty v podobě, jakou známe dnes, pak je dost dobře možné, že DDR4 a jejich nástupce využijí.
Tyto vize vycházejí z předpokladu, že DDR4 skončí na JEDEC standardu 4,26 GHz (tzn. objeví se poptávka po něčem rychlejším) a v roce 2018, tedy za tři roky, bude mít Samsung na stole první vzorky „DDR5“. Vzpomeneme-li však na plány s DDR3 a jejich reálnou éru, která byla oproti roadmapám mnohem delší, lze očekávat, že i éra DDR4 zasáhne dál (a po stránce maximálních taktů výš), než si malujeme nyní.