Návod: Upgradujeme displej na Lenovo ThinkPadu T430
Kapitoly článků
Představení ThinkPadu T430 a eDP konvertoru
Lenovo ThinkPad T430 patří mezi velmi oblíbené business class notebooky, v dnešní době je možné tyto stroje sehnat ve slušné konfiguraci s Core i5-3320M, 8GB RAM a 180GB SSD okolo 6500 Kč. Většina těchto strojů pochází z let 2012-2013 a i v dnešní době mohou velmi dobře posloužit, procesor je možné upgradovat na čtyřjádrové Core i7-3xxx, velmi zajímavá je v tomto případě Core i7-3632QM, jedná se o 4C/8T CPU, které má ale pouhých 35W TDP, tedy stejně jako dvoujádrové modely. Do ThinkPadu T430 je také možno umístit mSATA SSD, SATA SSD/HDD a do šuplíku místo mechaniky můžete umístit třeba třetí disk.
Pokud Vás trápí grafický výkon, přes EC slot si můžete připojit desktopovou kartu, o čemž si můžete přečíst v naší recenzi na téma eGPU přes ExpressCard slot.
ThinkPad T430 je také poslední nový model ThinkPadu, který má ThinkLight, což je přisvětlovací LEDka, která osvětluje klávesnici a prostor okolo. Také je zde možno mít podsvícenou klávesnici, bohužel novější modely již ThinkLight nemají, což je přinejmenším smutné.
Já sám jsem ThinkPad T430 před několika lety poměrně spokojeně používal, bohužel má však jeden zásadní problém a tím je nekvalitní displej.
ThinkPady a podobné notebooky generace Ivy Bridge používají pro interní displej rozhraní LVDS, které může být maximálně dvoukanálové a má své limity v propustnosti. LVDS už dnes v noteboocích nenajdete, od dob Haswellu většina výrobců přešla na eDP, tedy eDisplayPort rozhraní. T430 má však LVDS a existovaly jen dvě LCD, 14“ 1366x768 TN nebo 14“ 1600x900 TN. Obojí v provedení anti-glare, nejedná se tedy o klasické matné panely, ale o povrchovou folii, která z původně lesklého panelu udělá matný.
Tento problém jsem někdy v roce 2015 vyřešil přechodem na větší ThinkPad W530, který mimo opravdu dobrý displej skýtá výhody jako robustnější chlazení, lepší přídavné GPU a možnost osadit až 32GB RAM ve čtyřech slotech, což je možno pouze s quad-core CPU. Moje W530 má velmi dobrý AU Optronics B156HW01.4, jedná se o panel vyrobený v roce 2009 a má opravdu dobré podání barev i úhly pohledu. Velmi často je možné narazit na podobně dobré AUO B156HW03.3, ty se ale hůře shání a jedná se o 15,6“ panely, které prostě do 14“ notebooku nenarvete.
Problém je také v tom, že neexistují 14" notebookové panely s LVDS rozhraním, existují pouze s eDP. LVDS používá 40 pinů a eDP 30 pinů. Elektrické zapojení je pak úplně jiné, na obrázku výše je vidět rozdílná velikost konektorů.
Ale existuje zde lék, přátelé z Čínské lidově demokratické republiky totiž vyrábí převodník z LVDS na eDP rozhraní, tento aktivní převodník tak umožní do notebooku s LVDS rozhraním připojit eDP displej. Je tedy možno vzít kvalitní FullHD IPS eDP LCD například z ThinkPadu T440p, a umístit jej tak do ThinkPadu T430.
Nejedná se o úplně levné řešení, ale pokud vás ThinkPad T430 pořád baví a používáte ho každý den jako jeden můj kamarád, jste ochotni těch pár tisíc korun investovat do výrazně lepšího displeje.
A protože se nikdy nic neobjede bez problémů, museli jsme nakonec pořídit rovnou dva ThinkPady T430, díky čemuž jsme mohli pořídit srovnávací fotografie, na kterých vynikají hlavně hrozné úhly pohledu originálního TN panelu.
Samotný převodník je možné pořídit asi za 85 dolarů na Aliexpressu, my použili tento:
Tento kit je určený i pro starší ThinkPady T420, které trpí stejným problémem jako T430. Pokud vám tedy vyhovuje více klávesnice T420, ale štve vás displej, je zde řešení!
Další potřebnou komponentou je nějaký 14“ slim displej, který půjde namontovat do krytu T430. Použili jsme poměrně slušný AU Optronics B140HAN01.1 vytažený z ThinkPadu T440p, opět se jedná o FullHD IPS LCD s anti-glare úpravou.
Samozřejmě je možné použít i jiný panel, je však potřeba pohlídat si pozici konektoru na novém LCD a také montážní díry aby bylo možné LCD do ThinkPadu T430 namontovat.
K samotnému převodníku dostaneme dva flex kabely. Jeden, který nahradí originální LVDS, a druhý který připojuje nový displej přes eDP.