Je nový NDA formulář Nvidie ďábelskou lstí, nebo nevinným dokumentem?
Jak ale upozornila redakce německého webu Heise, znění dokumentu je poměrně zvláštní a jejím právníkům se ani trochu nelíbí. O to zajímavější je, že na prostudování a zvážení tohoto právního závazku mají novináři 48 hodin.
Co konkrétně se redakci na závazku nelíbí? Kupříkladu to, že všechny informace, které jsou v rámci NDA předané, může redaktor použít „pouze prospěšně (výhodně) pro společnost Nvidia“. Hypotetická situace: Nová architektura přinese prvek, který sníží spotřebu, ale zhorší výkon v DirectX 12. Pokud by se měl držet striktně toho, co podepsal v rámci NDA, pak může čtenářům sdělit pouze to, že onen prvek snižuje spotřebu, neboť snížení výkonu v DirectX 12 není prospěšné / výhodné.
Druhým bodem je zaručení pětileté mlčenlivosti. Hypotetický scénář #2: Výrobce po podepsání NDA předá redakcím informaci, že architektura obsahuje bug, který se projeví degradací výkonu u příští generace her. Nestanoví ale datum, kdy je na tuto informaci ukončeno NDA. Tím je zaručeno, že novináři nebudou o bugu po pět let informovat. I kdyby se nějakou oklikou informace dostala k redakci, která s Nvidií nespolupracuje a ta ji zveřejnila, nebude to působit příliš věrohodně, protože žádný známý velký web (který se bez podepsání NDA neobejde) tyto informace nepotvrdí, neboť po pět let zůstává vázán mlčenlivostí.
Suma sumárum, podle redakce webu Heise situace vypadá tak, že novým NDA dokumentem degradovala Nvidia nezávislá média do role vlastního marketingového nástroje, který o jejích produktech smí informovat výlučně v pozitivním světle.
Na druhou stranu se objevují i názory, které přístup Nvidie hodnotí pouze jako snahu o zajištění lepšího postavení vlastní firmy, chránění vlastních zájmů a v koncepci NDA nevidí nic neobvyklého. Redakce Heise oznámila, že dokument nepodepsala. Což samozřejmě znamená, že - v případě, že se týká generace Turing - neobdrží kartu na testy, testovací ovladače, materiály, specifikace a tak dál.