Někdo preferuje jiný vypalovací program
Kapitoly článků
I když nevidím jediný důvod, proč na zálohování audia ve 100% kvalitě používat jiný program, (snad jen kdyby EAC nepodporovalo vaši vypalovačku), přesto je třeba upozornit na pár velmi důležitých věcí. Pokud se tedy rozhodnete použít na vypálení jiný program a zároveň tedy použít jako grabovací program EAC, pro dosažení perfektní 100% kopie musíte používat "kombinovaný offset" namísto "štecího". To tedy musíte ručně překliknout na záložce Offset/Rychlost. Kombinovaný offset používejte jen s programem, který nedovolí specifikovat zapisovací offset.
Když chcete použít jiný vypalovací program, použijeme tedy EAC jen jako grabéra. Je důležité na grabování použít kombinovaný offset a na zápis (vypalování) nulový offset v tomto "jiném" programu.
Předešlá tvrzení si můžete ověřit následujícím způsobem:
- Nastavte v EAC čtecí offset na 0.
- Nagrabujeme nějaký wav a označte jej třeba "Original.wav".
- Tento wav vypálíme např. v CDRWINu.
- Půjdeme zpět do EAC a tento vypálený wav zase nagrabujeme na HDD (čtecí offset musí být nastaven na 0!).
- Pro odlišení si jej označíme např. "Extrahovaný_track_zapisovací_offset_0_čtecí_offset_0.wav.
- Porovnáme oba wav pomocí funkce "Porovnat wav soubory" výše popsaným způsobem.
- Pokud v "original.wav" chybí samply, nebo "Extrahovaný.wav" má opakované samply, výsledný Kombinovaný offset je KLADNÉ číslo.
- Pokud "Extrahovaný.wav" má chybějící samply, nebo "Original.wav" má cizí = opakované samply, výsledný Kombinovaný offset je ZÁPORNÉ číslo.
Toto číslo musí být tedy zapsáno v okně kombinovaného offsetu, aby kopie byla 100%.
Nadále tedy platí rovnice uvedená na začátku, ale matematicky obrácená:
zapisovací offset = kombinovaný offset - čtecí offset
Mějte na paměti!
Pokud budete vypalovat jiným programem než EAC, je NUTNO použít kombinovaný offset pro grabování a nulový offset pro zápis (pálení).
čtecí offset = kombinovaný offset - zapisovací offset
Co říci závěrem?
Možná existuje i jiný, možná i jednodušší postup, možná není nutno shánět to správné CD (tedy co jsem pochytil z útržků na internetu), ale já jsem se snažil držet přesně podle autora skvělého EAC a vše mi funguje, jak má.
Ať se vám tedy daří taky!
Celý tento článek vznikl na základě mého silně neodborného překladu informací z domovských stránek EAC (protože anglicky neumím ani zbla a vše jsem překládal pomocí překladače a svého rozumu) a to zejména proto, že podobný krok neučinil bohužel nikdo jiný odbornější asi za celou éru EAC do dnešního dne, tj. 27.1.04. a veškeré mé snahy o vyhledání souvislých podrobných informací v češtině na CDR serveru nebo kdekoli jinde byly marné.
Užijte si svých 100% záloh audioCD.