New Yorčan se hlásí o 84% podíl ve Facebooku
Podle toho, o čem se hovořilo u soudu, to začalo tak, že Ceglia měl na jaře 2003 plán vytvořit projekt „StreetFax“, který měl obsahovat milióny fotografií různých ulic a za přístup k nim by mu platily pojišťovny. Potřeboval jen někoho, kdo mu to naprogramuje, a tak udělal výběrové řízení. Čerstvý absolvent Harvardu Zuckerberg tehdy podal nejnižší nabídku, že to prý za 1 000 dolarů udělá, zároveň se ale svěřil s tím, že má vlastní projekt, kdy tvoří „online ročenku pro děcka z Harvardu“, ale že zvažuje její rozšíření. A tak došlo na onen kontrakt, který měl krýt tvorbu StreetFaxu a Zuckerbergovo rodící se dílko, z něhož nakonec vznikl fenomén jménem Facebook.
Ve smlouvě se údajně píše, že Ceglia bude vlastnit 50% podíl na obchodních aktivitách a právech k vytvořenému softwaru, plus navíc po 1. lednu 2004 jedno procento za každý den, dokud nebude projekt hotov. Dokončení projektu trvalo Zuckerbergovi 34 dní. Výsledný podíl je tedy 84 %.
Zuckerbergova právní zástupkyně Lisa Simpson tvrdí, že Ceglia se o své nároky nehlásil šest let a že nyní je už pozdě. Mimo to smlouva obsahuje označení „The Face Book“ a podepsána byla 9 měsíců před tím, než byl současný Facebook založen. Lisa se tím pravděpodobně pokouší zpochybnit, že jde o jeden a tentýž projekt. Zároveň soudu sdělila, že si není jistá, zda vůbec Zuckerberg kontrakt podepsal. Kopii dvoustránkové smlouvy předložil soudu Cegliův právní zástupce Terrence Connors.
Zuckerberg nemá se soudními tahanicemi ohledně Facebooku potíže poprvé. Již dříve tvrdili jeho spolužáci, že Zuckerberg použil na Facebook kód z jejich projektu ConnectU, tento spor byl však v roce 2008 urovnán. Nyní ale nejde o žádnou drobnost, 84 % Facebooku, jehož hodnota je podle portálu SharesPost.com 24,6 miliard dolarů, to rozhodně není bakšiš, jaký by se každý den povaloval na ulici. Velkou neznámou je, kam by směřoval Facebook, kdyby měl najednou nového takto majoritního vlastníka. Osud Facebooku je tak v rukou americké justice a jsme si jisti, že o tomto případu nepíšeme naposledy. Na druhou stranu nad Zuckerbergem už se stahovala i horší mračna, kvůli karikaturám proroka Muhammada vystaveným na Facebooku mu od pákistánské vlády hrozí trest smrti.