Nikon a Olympus: nespokojenost kolem bezzrcadlovek
Zástupci Nikonu vyjádřili při nedávné příležitosti jisté zklamání nad prodeji ve Spojených státech i Evropě. Jejich systém 1 evidentně nenaplňuje očekávání narozdíl od asijského trhu, kde jsou malé Nikoní bezzrcadlovky populární zejména u něžného pohlaví, díky nízké hmotnosti a malým rozměrům, prodeje nerostou. Evropa a Amerika zkrátka jde spíše po D-SLR, ač jsou těžší a větší.
Očekávání vkládaná do bezzrcadlovek nejen u Nikonu jsou jasná: jak jsou z trhu postupně vytlačovány kompaktní fotoaparáty novými levnými smartphony, je potřeba obrátit pozornost zákazníka právě k tomuto trhu. Růst prodejů na asijských trzích a v dalších rozjíždějících se zemích nestíhá kompenzovat propady jiných produktových řad a s tím je potřeba něco udělat. Představitelé Nikonu vyjádřili myšlenku, že firma možná/pravděpodobně změní své plány kolem řady 1.
Olympu(su) v prvním čtvrtletí nešly prodeje bezzrcadlovek PEN vůbec podle představ jeho vedení: zaostaly o 12 %. Přes všechno kouzlo v PENech, které navazují na někdejší firemní dálkoměry a mají své specifické kouzlo, to zjevně zákazníky až tak moc nezajímá.
Můj osobní názor je jednoduchý: trh je přesycen a přístroje jsou drahé! Majitelé bezzrcadlovek první či druhé generace prostě nemají jediný důvod k upgradu. Když se podívám třeba k Olympusu, tak jeho model E-P3 se prodával za nechutně vysokou cenu. Všechna čest jeho kvalitám, ale kdo dal řekněme před 2 lety nějakých 25 000 Kč za tuto výtečnou 12Mpix bezzrcadlovku, těžko loni upgradoval na báječný model OM-D E-M5, či letošní novinku E-P5. Ty 4 megapixely navíc a určitá jiná zlepšení prostě nejsou dostatečná. Takový člověk, když už by v tom měl utopit další nemalé peníze, raději koupí lepší objektiv.
Totéž a mnohem více platí pro Nikon: jeho systém 1 využívá prťavý 1palcový snímač a zde je upgrade z první 10Mpix generace na druhou 14Mpix v podstatě bezpředmětný. Opět při vší úctě ke kvalitě fotografií a videa, které ze strojů systému 1 lezou: je to příliš drahý špás.
Pro všechny výrobce platí přesně to, co zmínil představitel Nikonu: Evropan si prostě raději koupí solidní D-SLR za 10 tisíc, nebo vynikající D-SLR za 17 tisíc, než aby dal 20 tisíc za bezzrcadlovku, která mu přinese kvalitativně horší snímky. Evropan není hlupák, uvažuje racionálněji, než by holt vedení výrobců mohlo předpokládat. Tím se nechci dotknout jiných příslušníků našeho druhu, ale je všeobecně známo, že třeba v Japonsku se pidi systému Pentax Q daří několikanásobně lépe, než v západním světě.
To, na co průměrný Evropan uslyší, je cena. Až bude Olympus E-P5 stát 15 tisíc Kč, lidé jej budou kupovat jako diví. Jenže on teď v kitu s 14-42mm objektivem stojí 28 990 Kč - to snad není ani výsměch, to je přímo urážka inteligence zákazníkovy. Za tuhle cenu se dá koupit 20Mpix+ full-frame D-SLR z druhé ruky.