Noční můra Briana Krzanicha realitou: AMD dosáhla 16% podílu v serverech
Začátkem roku 2017 přišla AMD na trh s procesorovou architekturou Zen. Nejprve pro desktop, poté následovaly servery. Intel se dlouho snažil neztratit tvář a všechny tiskové zprávy a oficiální oznámení a vyjádření byly formulované, jakoby k ničemu nedošlo, pozice Intelu by neměnná a konkurence prakticky neexistovala. Tehdejší CEO Intelu, Brian Krzanich, poprvé vážně připustil, že se něco děje, v rozhovoru pro makléřskou společnosti Instinet.
Krzanich tehdy konstatoval, že Intel čelí „tvrdé konkurenci“ ze strany AMD, že Intel ve druhé polovině roku přijde o podíl na trhu v serverech a že úkolem Intelu bude zabránit, aby obsadila 15-20 % ze serverového trhu.
Z tehdejšího pohledu byl zajímavější částí sdělení vyplývající fakt, že Intel vlastně počítá s tím, že mu AMD sebere alespoň ~10 % podílu. V době daného prohlášení to bylo vcelku zajímavé, neboť AMD tehdy slavila, že se z 0,2 % dostala na 1 %, jinými slovy že první kvartály první generace Epycu posunuly podíl AMD na pětinásobek. Cíl Intelu, tedy prevence dalšího růstu AMD na 15-20 %, se jevil jako něco, čeho by AMD mohla dosáhnout leda ve velmi vzdáleném časovém horizontu.
Po třech letech a třech měsících lze říct, že to šlo docela dobře. AMD, ne Intelu. Tomu se nepodařilo vytyčeného cíle dosáhnout, neboť podle analytické společnosti Omdia dosáhla 16% podílu, který již o procento překonává 15% hranici, pod kterou chtěl Intel AMD udržet. Od roku 2018, kdy bylo toto předsevzetí vysloveno, se v Intelu vystřídali tři šéfové: Po Brianu Krzanichovi nastoupil Bob Swan, kterého letos nahradil Pat Gelsinger.
Cíle by se možná podařilo dosáhnout, pokud by Intel dodržel tehdejší serverovou roadmapu, která počítala s Xeony Ice Lake na jaře 2020 a s Xeony Alder Lake někdy po CES 2021. Nejen, že se nepodařilo těchto dat dosáhnout, ale Ice Lake není Intel schopný dodávat v rozumném množství ani po (od té doby) ročním odkladu. Což je pozoruhodné zvlášť s ohledem na fakt, že se současný CEO Pat Gelsinger snaží Intel prezentovat jako společnost schopnou v rámci strategie IDM 2.0 vyrábět čipy pro externí zákazníky. Podle situace na trhu i zpráv některých analytiků se ale dostupnost hardwaru od Intelu v průběhu letošního roku spíše zhoršuje. To může být jedním z důvodů, proč se AMD podařilo tak nečekaně poskočit v podílu na trhu serverů.