Northrop Grumman vyvine pro USA next-gen bombardér s dlouhým doletem
Jeden je legendou počátků studené války, možná nejdéle sloužící stroj velkého významu. Bombardér B-52 byl do výzbroje zařazen v roce 1955, tedy před 60 lety. USA jich dodnes mají v aktivní službě desítky. B-1 je zcela opačný kalibr, představitel odlišné koncepce vycházející z nových konstrukcí, materiálů i způsobů a možností vedení boje. Oba pošle jednoho dne do důchodu next-gen bombardér, jehož zakázku nyní americké úřady, po několika letech od vyhlášení soutěže, zadaly společnosti Northrop Grumman.
Ministr obrany Ash Carter spolu se šéfkou amerického letectva Deborah Lee James(ovou) projekt ohlásili v úterý. Jde o kontrakt ve výši 60 miliard dolarů na vývoj a výrobu 21 kusů stroje, který de facto bude bombardérovou obdobou F-35 (jejíž projekt se dnes pohybuje už ve stovkách miliard dolarů).
Stroj nese prozatímní označení Long-Range Strike Bomber (LRSB) a je reakcí na zhoršující se situaci ve světě a zejména nutností vypořádat se s novými zbraněmi Číny i Ruska, které si dokáží se současnými bombardéry v americké výzbroji poradit. USA v tomto víceméně přiznávají, že zaspaly dobu a schopnost detekce/zachycení současných letounů je velkým problémem s ohledem na to, jaké potenciální dílčí konflikty s oběma východními vojenskými velmocemi mohou nastat.
LRSB je morálním nástupcem stroje B-2, proti němuž využije všechen pokrok v materiálech, počítačových systémech a další výbavě. Jelikož je již návrh připraven, tak pokud vše půjde hladce, do služby by měl vstoupit ve 20. letech tohoto století.