Notebooky s celodenní výdrží?
Minulý rok se dle něj podařilo dosáhnout snížení spotřeby u 14,1palcového displeje ze 4,2 W na 3 W, ale tím to nekončí, cílem pro letošní rok je 2,5 W. Jenomže v případě LCD displejů zde není pouze snaha o snížení spotřeby, ale také o zvýšení kontrastu, jasu a sytosti barev za současného snížení doby odezvy a zvýšení pozorovacího úhlu.
To je sice částečně možné i s pomocí LCD, ale pomalu to spíše směřuje k nové technologii OLED (Organic Light Emitting Diodes). Takové displeje využívají organických molekul uhlíku, které při nabití elektřinou vyzařují barevné světlo. Už nyní lze OLED displeje nalézt v některých menších zařízeních jako například v mobilních telefonech a videokamerách. Jejich hlavní výhodou je vyšší světlost, ostrost a podstatně kratší doby odezvy oproti LCD. Také spotřeba je nižší, i když ne naprosto definitivně. V šetrném režimu jsou současné OLED na tom se spotřebou podobně jako nejlepší LCD, ale při nejjasnějším provozu je už rozdíl mezi OLED a LCD ve spotřebě velmi znatelný.
Prozatím to vypadá všechno velmi krásně, ale u OLED jsou přeci jen nějaké ty omezení. U takových displejů se odhaduje jejich životnost v nejlepším na 10 000 hodin (cca 13,5 měsíce), což je polovina minimální životnosti požadované pro notebooky. Očekávají se také velmi velké problémy při vytváření velkých OLED displejů. A aby toho nebylo málo, tak zpočátku bude jejich výroba velmi drahá, ale jakmile se začnou vyrábět opravdu ve velkém a odladí se mušky při výrobě, tak naopak jejich výroba bude levnější než u současných LCD.
A kdy tedy reálně lze očekávat OLED displeje v noteboocích? Podle Davida Chunga budou vyřešeny problémy se životností, výrobou větších displejů a cenou výroby v roce 2006.