Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Nouveau dostane korektní podporu Nvidia Optimus

nouveau zdroják
Pomalu se blíží moment, kdy bude v ovladači nouveau vyřešen problém s dynamickou správou napájení GPU Nvidia v režimu Optimus...

David Airlie z vývojářského týmu již zaslal patche, které umožní dynamicky vypínat napájení GPU Nvidia ovládaného otevřeným ovladačem nouveau, aby jak VGA Switcheroo (přepínátko GPU, jehož počáteční implementace od Davida je v kernelu již 3 a půl roku), tak novueau DRM a zvukový ovladač HDA_Intel toto podporovaly. Pokud se nové patche osvědčí, bude mít Linux (či třeba BSD) k dispozici otevřené řešení nevyžadující ruční zásah uživatele, tedy to, na co je zvyklý svět Windows a uzavřeného ovladače od Nvidie.

Podhoubí, které se tak dostane do zmíněných utilit, v budoucnu pomůže i implementaci pro AMD PowerXpress, ale na to si ještě počkáme. Lze předpokládat, že zaslaný kód by mohl být začleněn již do kernelu 3.12.

Tagy: 
Zdroje: 

David Ježek

Dlouholetý zdejší redaktor (2005-2017), příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Nouveau dostane korektní podporu Nvidia Optimus

Úterý, 6 Srpen 2013 - 10:03 | Slavo Krupa | ahoj, prakticky sa da povedat,ze sa mi to...
Pondělí, 5 Srpen 2013 - 09:32 | corwin78 | Máte někdo praktické zkušenosti s fungováním...

Zobrazit diskusi