Nové GeForce přinesou přepracovaný boost a zřejmě i HDMI 2.1
Igor Wallossek, současný šéf webu Tomshardware, vypustil do světa, že se již můžeme těšit na: „[…] nový velmi specifický obrazový výstup a Nvidia také podstatně změnila takty a způsob jejich řízení“.
Redakce webu VideoCardz, která na vyjádření upozornila, si nový výstup vykládá jako podporu HDMI 2.1. To je možné a docela i pravděpodobné, na druhou stranu jde prostě o novou verzi HDMI a tak těžko říct, zda by ji Wallossek prezentoval jako něco „velmi specifického“. Druhý bod, tedy jakousi změnu v taktech, pak považuje buďto za nově koncipovaný boost nebo návrat samostatného taktu pro výpočetní jednotky a la Fermi (snímek) a starší GPU.
To je samo o sobě zajímavá myšlenka, ale těžko říct, proč by to Nvidia měla dělat. Když koncept ~2× výš taktovaných výpočetních jednotek (oproti zbytku unifikovaného jádra) s nástupem generace Kepler zavrhla, vysvětlovala to následujícím způsobem. Tento koncept prý vznikl jako snaha o úsporu plochy jádra, kdežto od Kepleru pro ni byla prioritou úspora energetická. Popravdě Kepler dosahoval nejen lepší energetické efektivity, ale i výkonu na plochu, takže není jasné, jakou výhodu by toto řešení mělo přinést.
Schéma GPU G80 podle Beyond3D
Nvidia ho poprvé nasadila na GPU G80, následně na generaci G200/G92 a naposledy na Fermi. Výhodou mělo být, že výpočetních jednotek bude jen polovina, čímž se ušetří plocha jádra, a poběží na vyšším taktu, čímž výkon doženou. Problém však byl v tom, že veškeré zázemí pro tyto výpočetní jednotky, které běželo na polovičním taktu, muselo být koncipované jakoby obsluhovalo dvojnásobný počet jednotek. Jinak 2× výše taktované jednotky nestíhalo zásobovat ani instrukcemi, ani daty. Registr byl tedy dvojnásobný, datové cesty rovněž, takže úspora plochy byla nakonec zcela minimální. S generací G80 se tento koncept jevil jako úspěšný, protože stála proti nevydařenému GPU R600, s generací G200, proti které byl postavený RV770/RV790 byly patrné slabiny jak po stránce poměru výkon na plochu, tak výkon na watt a GF100, která přes nižší plochu jádra spotřebu dále zvýšila, se Nvidia rozhodla od tohoto řešení upustit.
Zdá se proto pravděpodobnější, že Wallossek onou podstatnou změnou taktů a jejich řízení myslí spíše celkové zvýšení taktovacích frekvencí, které by mohly překonat 2 GHz, a nově koncipovaný boost.