Potvrzeno: nové Google Glass poběží na Atomu
Spekulace o spolupráci s Intelem se potvrzují a nové zprávy už nehovoří pouze o „procesoru od Intelu“, ale hovoří explicitně o Atomu. Přesto nebude od věci chápat pojem „Atom“ spíš v širším slova smyslu jako úsporný mobilní procesor. Jsou totiž dvě možnosti: buďto Intelu použije klasický Atom (patrně něco 14nm z řady Goldmont), nebo řešení na bázi Curie, které by vycházelo z 32bit jader Quark, která jsou pomalejší, ale ještě úspornější než klasické atomové mikroarchitektury.
Podle informací webu 9to5Google bude čip nových Google Glass nejen rychlejší, ale také úspornější než původní ARM OMAP 4430 od Texas Instruments. Hlavní devizou tohoto čipu (byť 45nm z roku 2011) byla velmi nízká spotřeba, respektive minimální TDP - pouhých 0,6 wattu. Pro Intel nebude problém nabídnout mnohem vyšší výkon, ale snížit spotřebu zcela triviální nebude. Přesto si myslím, že dvoujádrový 14nm Goldmont by se mohl do půl wattu vměstnat a šlo by to i bez Quarku - to už ale záleží jen na tom, jak výrazné snížení spotřeby se od nového SoC žádá.
Nový (větší) displej s hranolem vpravo
Krom procesoru ponesou brýle i nový displej s širší úhlopříčkou. Google patrně bude mířit na trochu širší spektrum zákazníků - alespoň by se tak dalo usuzovat ze změny názvu: Explorer Edition totiž nahradí Enterprise Edition. Objevují se také indicie, že samotný Google nabídne i „battery pack“, zdroj přídavného napájení, aby mohly být brýle použity i v oblastech, kde je bezpodmínečně nutná delší výdrž na jedno nabití.
Bližší specifikace ani datum vydání zatím Google nepotvrdil. Nové informace na jednu stranu působí, jakoby k vydání mělo dojít ještě v letošním roce - na straně druhé víme, že k vydání 14nm Atomu Goldmont vyjde až v příštím roce. Pokud tedy Google nemá s Intelem nějakou exkluzivní smlouvu, pak by to znamenalo, že v případě letošního vydání by Google Glass Enterprise Edition musely běžet na jiném procesoru, než je 14nm Goldmont.