Nové Lumie s Windows 10 dobijí akumulátor z 5 na 95 % za 25 minut
Připomeňme historicky, že u USB po verzi 2.0 se počítá s proudem 500 mA, u USB 3 pak s 900 mA. Něco jiného je samozřejmě USB Battery Charging, který řeší dobíjecí výkon, ale Qualcomm jde na to jinak, jeho Technologie Quick Charge 2.0 podporuje proudy až do 3 A a napětí 5, 9 a 12 V. Pokud se tahle technologie prosadí i mezi výrobci Androidích zařízení či u Applu, bude zde standardizovaný systém dobíjení akumulátorů, které aktuálně používají napětí typu ±3,8 V, ale kdo ví, výhledově by to mohlo být i jiné.
Každopádně bez ohledu na to, jaká by byla odpověď inženýrů Lumia týmu na otázku „proč ne jen USB 3.x Battery Charging“ (odpovědí pochopitelně bude, že USB nabíjení je omezeno na napětí 5 V) mají chystané vlajkové Lumie s Windows 10 přijít díky Qualcommově technologii s pekelně rychlým nabíjením. Telefon skomírající s 5% stavem svého akumulátoru bude možné za pouhých 25 minut nabít na 95 %.
Pokud znáte profil nabíjení Li-Ion akumulátorů, pak víte, v čem tahle výhoda tkví. Stejně jako u smartphonů, tak u všech dalších zařízení včetně notebooků se aplikuje nabíjení takovým způsobem, že zpočátku se do akumulátoru „šťouchá“ energie pomalu a v určitém bezpečnostním pásmu se pomalu zvyšuje nabíjecí proud a ve střední oblasti nabití jede nabíjení na plné pecky. Teprve ke konci se zpomalí, aby se přesně zachytil moment, kdy už další energie nezvyšuje nabití akumulátoru a mohlo by naopak dojít k jeho zničení. Vše řídí velmi sofistikovaná elektronika, která je potřeba, neboť &bdqu;přefouklý“ Li-ion akumulátor má tendenci reagovat jako přefouklá pneumatika, tedy explozí (nebo alespoň nějakou nehezkou chemickou reakcí.
Lumie v tomto nebudou výjimečné, kupříkladu i aktuální generaci Samsungových smartphonů Galaxy S6 šla na trh s informací, že je lze velmi rychle dobíjet. Týkat se to bude v ještě větší míře i nových Lumií, ale s tím dodatkem, že se zde nebavíme o situaci, kdy připojíte Lumiii USB kabelem k běžnému USB portu, leda že by výrobce základní desky vybavil tento port Quick Charge 2.0. Ta je totiž hardwarově nezávislou technologií. Může jí přinést výrobce dobíjecí krabičky s USB konektory, může využívat připojení smartphonu konektorem USB Type A na straně základní desky, microUSB na straně zařízení, může využívat proprietární konektory jaké používá Apple, zkrátka jediné, co je potřeba, je patřičná hardwarová podpora daných napětí/proudů na straně dobíjecího a dobíjeného zařízení.