Nový CEO GlobalFoundries má zájem o fúzi s UMC, příliš nadějné to ale není
V únoru byl s platností od 28. dubna jmenován nový CEO GlobalFoundries, Tim Breen. Nastupuje po Tomu Caulfieldovi, který do společnosti nastoupil v roce 2018, kdy se její finanční stav povážlivě zhoršoval. Caulfieldovi se podařilo společnost stabilizovat a v letech 2021 a 2022 dokonce dosáhnout setrvalého růstu - poté však příjmy o něco spadly a doposud stagnují.
Breen, který Caulfielda za necelý měsíc v kanceláři nejvyššího vystřídá, má poněkud ambicióznější plány. Rád by prosadil fúzi společnosti s UMC. Obě firmy jsou na tom v několika ohledech podobně - ani jedné příjmy nerostou, ani jedna nemá do budoucna zrovna růžové výhledy (neboť ani jedna léta nevyvinula nové procesy - nic pod 10 nm) a zákazníci TSMC, byť vyrábějící na (ze současného pohledu starších procesech) jako 10nm nebo 7nm nemají možnost ani důvod ke GlobalFoundries nebo UMC přejít.
Spojení dvou firem k případnému společnému vývoji nových technologií, které by umožnily těmto firmám získat nové zákazníky, nemusí být špatný nápad. Náročnější to bude s provedením. UMC se v reakci na zvěsti, které se k ní dostaly mediální cestou, nechala slyšet, že o akvizici neuvažuje. Problémem by navíc mohly být antimonopolní úřady, které by spojení takto významných* hráčů mohly komplikovat.
*Byť jejich význam zvolna klesá, aktuálně by obě společnosti dohromady měly podíl na trhu s polovodiči asi 28 %, zatímco samotná TSMC má 44 %.
GlobalFoundries nicméně nic než odvážný krok nezbývá. Omezení investic do vývoje by nebyl až takový problém, kdyby od tohoto rozhodnutí bylo upuštěno v době, kdy ještě AMD u společnosti významně vyráběly na jejích nejpokročilejších procesech. Tedy právě v letech 2021-2022. Získané prostředky mohly být reinvestovány do vývoje novějších procesů, k čemuž však nedošlo. Za současného stavu nelze očekávat, že do GlobalFoundries ještě přitečou podobné peníze - není odkud.
UMC i GlobalFoundries mezi lety 2010-2020 zastavily vývoj nových procesů a nechaly se předběhnout nejprve Samsungem a poté i čínskou SMIC. Ta by dnes bez zásahů USA, které ji odstřihly od EUV litografie a moderních technologií, dnes nejspíš začínala konkurovat Samsungu a Intelu. Reálně má funkční 7nm proces a omezenou měrou je schopna vyrábět na 5nm procesu bez EUV. Toto zabrždění SMIC bylo další příležitostí GlobalFoundries (i UMC), neboť zabrzdilo jednoho z rychle rostoucích konkurentů. Ani to však nebylo využito. Dlouhodobé výhledy GlobalFoundries jsou tak poměrně neoptimistické a není divu že Breen vidí řešení v takto zásadním kroku.