Nový GTK+ toolkit každé dva roky?
Zatímco GTK+ v2 jsou již dávno stojaté vody, GTK+ v3, které se zrodilo s GNOME 3.x / GNOME Shellem, prodělalo bouřlivý vývoj, jehož vyústěním je modernější toolkit, avšak do určité míry za cenu stability, které není dokonalá, resp. taková, jakou by tvůrci (tj. převážně Red Hat) chtěli. A to je právě cílem změn ve vývoji GTK+, které přijdou se čtvrtou generací.
Tvůrci tak urychlí vývojový cyklus, ale současně budou zavedena stabilní vydání. Nová číselně velká verze GTK+ (tj. GTK+ 4, GTK+ 5, GTK+ 6, …) přijde každé dva roky. Jde o časový horizont nastavený tak, aby byl v souladu s tím, jak často přichází nové verze velkých linuxových distribucí. Vždy bude možné paralelně provozovat předchozí stabilní verzi a novou zavádějící další funkcionalitu, tedy nejdříve například GTK+ 4 a současně GTK+ 3, v podstatě podobně jako lze současně mít v systému GTK+ 2 a GTK+ 3.
První budoucí vydání GTK+ 4.0 tak rozhodně nebude novou velkou verzí, ale spíše vývojovým vydáním. Každých 6 měsíců pak bude tato vývojová verze znovu rozebrána a sestavena s novými verzemi API a ABI. Tyto paralelní nové subverze nebude možné instalovat souběžně s hlavními verzemi, budou používat stejné konfigurační soubory. Ale vývojem budou směřovat k nové budoucí stabilní verzi s novými API/ABI. Pro GTK+ 4 bude cílem verze 4.6.
V rámci tohoto schématu se tak nově stane vůbec první stbailní verzí GTK+ 3.26.
Pro tvůrce aplikací zde budou dvě možnosti. První bude cílení na konkrétní stabilní verzi GTK+ API, která se bude objevovat vždy s dvouletým cyklem a vždy bude dlouhodobě podporovaná (rozuměj: existující v hodně dlouhodobém horizontu). Tvůrci GTK+ předpokládají, že většina aplikací půjde touto cestou. Pro odvážnější tvůrce (a uživatele jejich výtvorů) tu bude druhá, krkolomnější cesta. Jde pochopitelně o ono využívání vývojových vezí, což bude pro tvůrce aplikací znamenat větší zapojení, protože budou muset vždy po celý dvouletý cyklus tvorby vývojových verzí - než dojde k překlopení do nového stabilního vydání s dlouhodobou podporou - sledovat co je nového a uzpůsobovat aplikaci. Ale odměnou jim bude, že jimi podporované API bude umět / moci využívat všechny novinky.