Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

GTK

Půl roku po verzi 1.16 přichází desktopové prostředí MATE ve verzi 1.18. Ta zahrnuje řadu novinek, včetně kompletního přechodu na GTK3+.
Taskman Gtk 3
K vydání Xfce 4.14 je zase o kousek blíže, nových verzí se dočkalo několik prvků prostředí, od správce souborů Thunar až třeba po přehrávač Parole.
GIMP pomalu míří k verzi 2.10, po které přijde přelomová 3.0. Je ale možné, že s ní nedojde k přechodu na GTK+3, ale rovnou GTK+4.
blog
Desktopová prostředí Xfce i LXDE mají svoje neduhy, o tom žádná. Tyto desktopové konzervy ale čeká v nedaleké budoucnosti konec. Jedna se přiklání ke GTK+ v3, druhá ke Qt5. Je na čase se bát?
mageia-3_gnome01
V duchu hesla Gtk 4.0 is not Gtk 4 se možná velmi brzy změní model vývoje toolkitu, na kterém běží GNOME, Cinnamon a další desktopy.
LXDE přechází v rámci vývoje LXQt na Qt5, desktop MATE pozvolna směřuje od GTK+2 ke GTK+3 a přesně totéž plánují vývojáři Xfce pro příští verzi svého díla.
Další nová verze desktopového prostředí, které pokračuje ve vývoji GTK+2 verze GNOME 2.xx, pomalu, ale jistě implementuje více a více z GTK+3 světa.
 
Když bylo před několika měsíci ohlášeno sloučení projektů LXDE / Razor-Qt a vývoj Qt verze LXDE, způsobilo to slušný rozruch. Beta verze je nyní na světě.
Lubuntu 13.10
Jak jsem před časem informoval, projekt lehoučkého desktopu LXDE se slučuje s Razor-Qt a přechází od GTK ke Qt. Pro distribuci Lubuntu to má zajímavé důsledky.