Nový ovladač čipsetu pro Ryzen 3000 výkon nesnižuje, spíš naopak
Ryzen 3000 / Zen 2 přinesl schopnost monitorovat situaci v 1ms intervalech a podle toho pracovat s napětím a taktovací frekvencí. Procesor je tak schopný mnohem rychleji reagovat a nastavit boost nebo naopak rychleji přejít do klidového stavu. Problémem se staly četné monitorovací aplikace. K běžným programům běžícím na pozadí totiž přidaly vlastní aktivitu (až 20ms zátěž každých 200 ms), což vedlo k tomu, že procesor - reagující na každou milisekundovou změnu - zvyšoval frekvence a tím i napětí nad hodnoty obvyklé pro klidový stav.
AMD situaci vyřešila ovladačem čipsetu, ve kterém - krom jiného - upravila monitoring na dva režimy. V idle bude používán obvyklý 15ms interval, při zátěži dojde na kratší 1ms. Někteří uživatelé měli obavy, zda tato změna negativně neovlivní výkon procesoru. Test webu TechPowerUp to ale nepotvrzuje:
Výkonnostní rozdíly se až na výjimky pohybují v rámci chyby měření (±2 %). Pokud se vše zprůměruje, zvýšil se s novým ovladačem aplikační výkon o 1,4 %. To je sice kosmetický rozdíl, ale ne k horšímu.
Podobně dopadly herní testy v rozlišeních 720p, 1080p, 1440p a 4k. Průměry jsou opět ve všech případech v plusu, ale opět kosmeticky.
Podobně vypadají i testy spotřeby. S novým ovladačem byla naměřena o 1 watt nižší spotřeba v klidu, o 0,7 wattu vyšší v Super Pi, o 2,6 wattu vyšší v CineBench, naopak o 2,2 wattu nižší v Prime95 a o 0,9 wattu nižší ve hrách. V průměru se nezměnila.
Nelze tedy říct, že by nový ovladač řešící vyšší takty v klidu měl jakýkoli měřitelný negativní dopad na výkon nebo na spotřebu. Jeho instalací tak rozhodně o nic nepřijdete.
- ovladač čipsetu 1.07.29 (přímý link ke stažení, 50,8 MB)
- Ryzen Master 2.0.1.1233 - počítá s ovladačem čipsetu 1.07.29
- dokumentace ke změnám (PDF)