Nvidia k G-Sync Ultimate: 600 nits je prý stejně dobrých jako 1000 nits
Když Nvidia před dvěma lety uvedla specifikaci G-Sync Ultimate, vyjmenovala v ní řadu abstraktních požadavků a tři zcela konkrétní: Přítomnost G-Sync modulu, jas přinejmenším 1000 nits a FALD, neboli Full Array Local Dimming = celoplošné podsvícení s lokálním stmíváním. Jenže, jak si před pár dny všimla redakce webu PC Monitors, ze specifikací na webu Nvidie během prosince požadavky na 1000 nits a FALD zmizely. De facto tak zůstal pouze požadavek na modul.
Odmazání požadavků zjevně nebylo omylem, neboť krátce po jejich úpravě se v online výčtu G-Sync Ultimate monitorů na webu Nvidie začaly objevovat modely, které by skutečně původními požadavky neprošly. Konkrétně jde o modely, kterým dala VESA certifikaci DisplayHDR 600 a DisplayHDR 400, přičemž číslo uvádí, že monitor dosahuje minimálně daného jasu v nits (pravděpodobně však méně než je hodnota vyšší specifikace). Výrobci pak u těchto modelů uvádějí jas 600-700 nits, u jednoho 550 nits.
Na webu Overclock3D se objevil níže citovaný komentář Nvidie:
Late last year we updated G-SYNC ULTIMATE to include new display technologies such as OLED and edge-lit LCDs. All G-SYNC Ultimate displays are powered by advanced NVIDIA G-SYNC processors to deliver a fantastic gaming experience including lifelike HDR, stunning contract, cinematic colour and ultra-low latency gameplay. While the original G-SYNC Ultimate displays were 1000 nits with FALD, the newest displays, like OLED, deliver infinite contrast with only 600-700 nits, and advanced multi-zone edge-lit displays offer remarkable contrast with 600-700 nits. G-SYNC Ultimate was never defined by nits alone nor did it require a VESA DisplayHDR1000 certification. Regular G-SYNC displays are also powered by NVIDIA G-SYNC processors as well. The ACER X34 S monitor was erroneously listed as G-SYNC ULTIMATE on the NVIDIA web site. It should be listed as “G-SYNC” and the web page is being corrected. --- Nvidia |
V něm Nvidia vysvětluje, že uvedení modelu Acer X43S (tedy toho, který dosahuje jen 550 nits / DisplayHDR 400) je omyl a pracuje se na jeho odstranění (12 hodin po zveřejnění článku s citovaným komentářem je stále v seznamu uveden).
Pokud však jde o změnu specifikace a certifikace modelů s 600-700 nits a pouze hranovým podsvícením (bez FALD), o omyl nejde. Nvidie považuje tyto monitory za dostatečně dobré, aby jim certifikaci udělila. OLED i LCD s hranovým podsvícením prý dosahují vysokého kontrastu i s podsvícením 600-700 nits, takže si logo G-Sync Ultimate zaslouží.
Objektivně je však potřeba říct, že zdůvodnění Nvidie postrádá logiku. V první řadě míchá dvě rozdílné veličiny: Jas a kontrast. Původní požadavek certifikace G-Sync Ultimate měl požadavek na jas (1000 nits a více), současné vyjádření hovoří o dostatečném, respektive (cituji) „nekonečném“ kontrastu. Za druhé, G-Sync Ultimate žádný požadavek na kontrast specifikován neměl. Pokud by Nvidii šlo dříve o kontrast (nikoli jas), mohla OLED panely akceptovat od začátku - OLED neměly zásadní problém s kontrastem, měly problém s jasem. Nyní však tvrdí, že nové modely mají kontrast vysoký a proto není potřeba trvat na jasu.
Závěrem nelze než říct, že „certifikace“ již evidentně nefunguje stylem: Monitor splňuje parametry, dostane logo. Ale: Monitoru chceme dát logo, takže parametry půjdou stranou.