G-Sync Ultimate bude méně ultimátní. Nvidia v tichosti snížila požadavky
Bylo to na CES 2019, kdy Nvidia představila změnu, jejímž jádrem bylo začlenění „FreeSync“, tedy nativní podpory pro variabilní snímkovou synchronizaci, do nabídky monitorů s logem G-Sync. Podporu rozlišila na tři úrovně:
- G-Sync compatible (nově) - podpora pro adaptivní synchronizaci bude aktivní, monitor prošel testem na blikání a artefakty
- G-Sync - navíc certifikace, při které monitor prošel 300 testy obrazové kvality
- G-Sync Ultimate (dříve G-Sync HDR) - navíc certifikace na 1000 nits a „advanced processor“ (G-Sync modul)
Po dvou letech, ale bez předchozího upozornění ze specifikací na webu Nvidie požadavek na 1000 nits u G-Sync Ultimate zmizel:
vlevo: archivovaná stránka (prosinec 2020) - vpravo: aktuální obsah (leden 2021)
Zatímco ještě v prosinci (2020) obsahovala stránka se specifikacemi G-Sync jak v textu tak v tabulce požadavek na 1000 nits pro G-Sync Ultimate, v současná verze uvádí pouze „Lifelike HDR“. Asi není potřeb zdůrazňovat rozdíl mezi exaktní hodnotou fyzikální veličiny a abstraktním termínem.
Redakce webu VideoCardz dále upozornila, že Nvidia nikdy nezveřejnila přesné specifikace G-Sync Ultimate, respektive to, co si představuje pod frázemi uvedenými v marketingových materiálech, jmenovitě:
- „Highest resolution“
- „Highest Hz“
- „Ultra low latency“
- „Wide-Color Gamut“
Jediný exaktně vyčíslený údaj v požadavcích byl onen jas minimálně 1000 nits, který se nakonec rovněž rozplyznul na frázi „Lifelike HDR“.
To jediné, co uživateli příplatek za G-Sync Ultimate v současnosti garantuje, je patrně přítomnost G-Sync modulu a podpora nějakého HDR.