Nvidia kritizovala Teslu za neobjektivní srovnání, sama si uřízla ostudu
Tesla se rozhodla, že palubní počítač pro své automobily už nebude svěřovat externím dodavatelům a vyvinula si vlastní tzv. Full Self-Driving Computer (FSDC). Ten se skládá mj. z dvojice vlastních 14nm SoC. SoC integruje 12 jader ARM Cortex A72 na 2,2 GHz a 1GHz GPU podporující FP32 i FP16 s výkonem až 600 GFLOPS. Většinu plochy jádra ale zabírají obvody pro akceleraci AI. Jde o tzv. Neural Network Processor (NNP), který běží na 2 GHz a dosahuje výkonu 36 TOPS. Tyto NNP jsou v SoC integrovány rovnou dva, takže jejich celkový na SoC odpovídá 72 TOPS. Celé křemíkové jádro měří přibližně 250 milimetrů čtverečních a skládá se ze 6 miliard tranzistorů.
Protože FSD Computer integruje dvojici těchto SoC, uvádí Tesla výkon pro akceleraci AI 144 TOPS. Při prezentaci, kde vysvětlovala, proč se rozhodla vyvinout vlastní řešení, uvedla mimo jiné, že ji vyjde na 80 % částky, kterou platila externímu dodavateli, výkon 144 TOPS je oproti 21 TOPS Nvidia Drive Xavier mnohonásobně vyšší a ve srovnání se stávajícím řešením, což je Nvidie Drive PX 2, stoupla spotřeba palubního počítače stoupla jen mírně, na 72 wattů z 57 wattů při více než desetinásobném zvýšení výkonu.
Důvody, které Tesla předložila - ač se zdají být pochopitelné - pobouřily Nvidii. Ta se nechala slyšet, že srovnání s Drive Xavier jednak není správně vyčísleno, protože výkon Xavieru dosahuje 30 TOPS (Tesla uvedla 21 TOPS) a ani samo srovnání není košer, protože Nvidia nabízí i výkonnější Drive AGX Pegasus s výkonem 320 TOPS, se kterým by mělo být srovnáváno.
Tímto však Nvidia sama sobě uštědřila slušnou mediální ostudu. Asi by bylo v pořádku, pokud by Nvidia zůstala u konstatování, že Xavier dosahuje 30 TOPS, byť je to součet výkonu GPU plus výkonu akcelerátoru. Nicméně Tesla ani ve specifikacích vlastního FSD Computer neuvádí součet GPU a akcelerátoru, ale pouze výkon rychlejší části, tedy akcelerátoru.
Hlavní úlet však spočívá v něčem jiném a to ve tvrzení, že by FSD Computer Tesly podle měl být podle Nvidie srovnáván jejím Drive AGX Pegasus. Takové vyjádření sice může vypadat hezky na papíře, ale je naprosto odtržené od reality. Tesla FSD Computer má TDP 72 wattů, Nvidia Drive AGX Pegasus 500 wattů, tedy 7× vyšší. Doporučovat Tesle Pegasus, který při 7× vyšší spotřebě nabízí jen 2,2× vyšší výkon v situaci, kdy Tesla zdůrazňuje důležitost poměru spotřeba / výkon, je zkrátka mimo mísu.