Nvidia naťukla Pascal: mixed precision, NV Link, „3D“ paměti
Nvidia zvolila metodu prezentace architektonických změn na příkladu výpočtů a operacích používaných pro systémy umělé inteligence. V podstatě ale zmínila tři základní prvky: tzv. mixed precision, NV Link a 3D paměti.
Mixed precision je schopnost používat 32bit výpočetní jednotky pro 16bit výpočty. Její podporu najdeme částečně už u současné generace čipů - nabízí ji GPU Tonga od AMD. Ta zvládá 16bit výpočty realizovat stejnou rychlostí jako 32bit, ale s úsporou energie a efektivnějšího využití registru (do 32bit registru se vejdou dvě 16bit hodnoty). Pascal toto bude umět také, ale půjde ještě dál a jednou 32bit výpočetní jednotkou bude schopný realizovat dva 16bit výpočty, což krom efektivnějšího nakládání s energií ještě zvyšuje teoretický výkon na dvojnásobek. Tato funkcionalita bude experimentálně podporované i v rámci SoC Tegra X, které má (takto vylepšené) grafické jádro z generace Maxwell.
3D paměti je v podstatě souhrnné označení pro všechny typy vrstvených pamětí, kam patří především HBM (High Bandwidth Memory) a HMC (Hybrid Memory Cube, technologie mimo JEDEC standard vyvinutá Intelem a Micronem). Nvidia explicitně neuvádí, kterou z variant využije. HBM a HMC se liší hlavně tím, že druhá jmenovaná přesouvá podstatnou část paměťového řadiče na úroveň paměťových čipů a bude dosahovat (alespoň podle dosavadních informací) o něco nižší propustnosti - do 400 GB/s (první generace HBM zvládá zřejmě 512-640 GB/s). Nvidia s Pascalem bude podporovat 3D paměti až do kapacity 32 GB, což je 2,7× více než u Titanu X.
NVLink umožní zrychlit datové přesuny mezi grafickými jádry (vzájemně) případně mezi grafickými a procesorovými jádry. Technologie je orientovaná na výpočetní nasazení a přenosy mají být až 5-12× rychlejší než umožňuje PCIe u současné generace. Datová propustnost rozhraní NVLink bude u první generace min. 80 GB/s, přičemž může být u dalších generací zvyšována až na 192 GB/s. První produkty postavené na architektuře Pascal odhalí Nvidia v roce 2016.