Nvidia ohlásila Tegra K1: 64bit ARM + 192core Kepler GPU
Jen-Hsun Huang odůvodnil změnu zavedeného značení Tegry tím, že nový model je tak výrazně lepší, že se jednoduše „Tegra 5“ jmenovat nemohl. Máme zde tedy ARM SoC Tegra K1, které přijde na svět ve dvou verzích. První využije klasickou 4+1jádrovou kombinaci CPU části s aktuální revizí jader Cortex-A15, druhá pak ponese 64bit CPU část s architekturou ARMv8, tedy CPU vzešlé z Projektu Denver.
Podrobněji o zrodu Projektu Denver:
Připomenu, že o Denveru jsme poprvé slyšeli právě před 3 lety (a šuškalo se o něm už dříve, byť většinou se tyto spekulace ředily jinými, a to o Nvidia x86 jádrech). Později se povídalo o tom, že architektura Maxwell přinese on-chip ARM CPU jádra na firemních GPU, ale je celkem logické, že start se odehrává v lukrativnějším a současně výrobně jednodušším segmentu ultramobilních čipů.
Ale podívejme se na konkrétní parametry:
- 4+1jádrová CPU část
- quad-core ARM Cortex-A15 "r3" | dual-core 64bit „Denver“
- frekvence (až) 2,3 GHz
- low-power DDR3 řadič
- až 8 GB RAM (se 40bit adresováním)
- hlavní LCD: až 3840×2160
- HDMI: až 4096×2160
- výroba: 28nm
- pouzdra: 23×23mm FCBGA, 16×16mm S-FCCSP, 15×15mm FC PoP
Parametry jsou to solidní, plnohodnotně srovnatelné s konkurencí (která buď na trh již míří, nebo přijde v podobné době jako Tegra K1). Nvidia míří s touto novinkou samozřejmě i do automobilového segmentu, kde své čipy již nějakou dobu prodává, případně počítejme s leteckým průmyslem (kde pro ni vyvíjí otevřené ovladače její německý partner).
Kdybych si měl tipnout, tak „klasičtější“ verze se 4+1core 32bit Cortexy bude pro běžné použití a Denverová verze pro spíše specifické nasazení, kde se 64bitů uplatní, ale je otázka, kdy Tegra K1 přijde, za kolik ji Nvidia partnerům nabídne, a konečně také kteří se pro ni rozhodnou, tedy již nebudou mít nasmlouvány čipy od jiných výrobců. Ono 192 GPU jader architektury Kepler je sice hezká věc, ale spíše pro nadšence, než pro široké masy kupující levné smartphony.
Mimochodem zajímavý je i výrobní proces. Naznačuje buď cosi o tom, že Tegra K1 zde bude rychleji než 20nm výroba TSMC, nebo skutečnost, že v TSMC vše neběží dostatečným tempem, případně je tato výroba drahá. Anebo je jednoduše Tegra K1 bez problémů vyrobitelná v daných provozních parametrech (zejména co se týče spotřeby a vyzařovaného tepla) i na 28nm technologii a Nvidii tak nic nenutí jít na 20 nanometrů.
Tegra K1 je sympatická evoluce. Letošní rok ukáže, jestli se jí podaří navázat na slušné prodeje Tegry 3, nebo se také zdrží jako Tegra 4.