Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

ARMv8

V jedné věci může Qualcomm trumfnout i takového giganta jako Intel. Jeho nové serverové ARMy s až 48 jádry jsou vyráběny 10nm FinFET procesem.
Premiéru si nové ARM SoC od Huawei odbude v polovině října v očekávaném hi-end telefonu Mate 10. Můžeme se ale již nyní blíže podívat na jeho parametry.
Ještě energeticky efektivnější než Cortex-A53, nový typ CPU jádra Cortex-A35 cílí na internet věcí, nositelnou elektroniku a další segmenty.
Přijde vám to hodně? ARM ne. Ještě nedávno totiž hovořila o 20% podílu v roce 2020. Situace se ale podle zástupců společnosti vyvíjí lépe, než očekávali, a tak upravují prognózu na 25 %…
Vlastně teprve bude. Tenhle papírový drak s obrovským výkonem totiž bude tesán do křemíku až ve druhé polovině roku 2016. Nahlédněmež tedy do ARMové budoucnosti.
Pokud by se po červnových zprávách mohlo zdát, že o 64bit architekturu ARM není zájem, byl by to velký omyl. Několik výrobců sice své plány zrušilo, řada jiných ale s AMRv8 koketovat začala…
Nový záznam v databázi jednoho z mobilních benchmarků potvrdil existenci nového 64bitového ARMu. A stojí za ním Qualcomm, který typicky nepoužívá generická ARM jádra, nýbrž si je upravuje do...
 
Pomineme-li experimentování s 32bit ARM mikroservery, je zatím nabídka serverů s ARM čipy na bodu mrazu. Zástupce společnosti Dell vysvětlil, v čem spočívá jádro problému…
CubieBoard
Tak už i Allwinner implementuje architekturu ARMv8. Firma ukázala světu svoji vývojovou platformu s příslušných čipem, takže se můžeme těšit na levné tablety se 64bitovým ARMem.
ARM nedávno zveřejnila záměr dosáhnout se svými procesory do roku 2017 ~10% podílu na serverovém trhu. To se samozřejmě nestane samo od sebe, podmínkou úspěchu je konkurenceschopná nabídka.
Ve snaze ukousnout něco z Intelovského 97% podílu v serverech spustila řada výrobců vývoj vlastních ARM čipů. Na tomto poli vznikla příliš velká konkurence, a tak mnohé firmy změnily plán…
Huawei logo 2014
Moc osmijádrových ARMů po světě není, většinou jde v mobilním segmentu o 4+4core big.LITTLE čipy. Do klubu se ale připojuje i čínský výrobce Huawei, který chystá vlastní 64bit 8core ARM.
Nvidia Tegra K1 - Obrázek 3
CES 2014 ještě ani nezačal a Nvidia již vytáhla největší trumf. Tedy vlastně pidi čip. Jmenuje se Tegra K1 a výkonem poráží Xbox 360 i Playstation 3.
Fedora 20 beta - Obrázek 1
Dvacáté vydání linuxové distribuce Fedora se blíží a bude prvním, kde ARM architektura dostává stejnou, plnohodnotnou podporu a implementaci jako třeba x86. Distro již brzy oslaví 10 let existence.
TSMC výroba
Sotva před pár dny jsme si povídali o tom, jak TSMC ladí s Imagination výrobu PowerVR GPU pro 16nm FinFET technologii a už tu máme očekávaný druhý díl skládačky: CPU část Cortex-A57...