Nvidia představila Xavier, superpočítač pro samořídící automobily
Ponechme teď stranou, zdali je adekvátní nazývat malý čip s 8×CPU a 512jádrovým GPU pojmem superpočítač. Xavier je zkrátka tu, Jen-Hsun Huang jej před několika desítkami hodin představil na evropské GPU konferenci. Cílem použití jsou samořídící automobily, což je oblast, kam vývoj automobilového průmyslu nevyhnutelně směřuje a kde se skrývá obrovský finanční potenciál pro firmy, které dokáží nabídnout potřebná řešení.
Prozatím je to pro Nvidii její největší projekt typu SoC, tedy celého systému v jednom čipu. Xavier kombinuje 8 vlastních CPU jader, což je 99,999 % něco vyvinutého na bázi ARM Cortex, a k tomu 512 jader GPU architektury Volta. Celkový výkon tohoto SoC má být 20 TOPS (trillion operations per second), spotřeba ne více než 20 W. SoC je navrženo k fungování s dalšími automotive systémy jako standard ISO 26262.
Xavier je/bude vyrábět 16nm FinFET procesem u TSMC a celkově nese 7 miliard tranzistorů. Jeden jediný tento procesor bude svými schopnostmi schopen nahradit aktuální řešení Nvidia DRIVE PX 2, které kombinuje dvě mobilní SoC se dvěma GPU při daleko vyšší spotřebě. Vzorky Xavieru budou dostupné ve čtvrtém čtvrtletí roku 2017, tedy za více než rok, a to výrobcům automobilů i výzkumným institucím vyvíjejícím technologie samořídících automobilů.
Na stejné konferenci představila Nvidia také výpočetní framework CUDA 8.