Nvidia prosazuje standardizaci nové verze 16pin napájecího konektoru
Je zajímavé, s jak různorodými nápady přicházejí jednotliví výrobci. Každý nápad zároveň ukazuje na nějakou slabinu původní verze 16pin napájecího konektoru, kterou řeší. Tak například návrh Intelu, o kterém se mluvilo v březnu, doporučuje kontakty realizované pouze drobnými výstupky nahradit pružinkami, které zajistí větší styčnou plochu a hlavně budou pružit (tudíž zajišťovat kontakt, i když je konektor lehce vychýlený ohnutým kabelem).
- Intel připravuje bezpečnější revizi 16pin / 12VHPWR konektoru
- Jak předejít tavení konektorů? Podle MSI žlutým plastem, podle Asusu slotem
MSI pak přišla s nápadem zasouvací polovinu konektoru vyrábět ze žlutého plastu, aby bylo dobře vidět, zda je plně zasunutý nebo ne.
Pokud prosvítá žlutá (vpravo), není konektor plně zapojen (foto: PCWorld)
Nvidia pak prosazuje standardizaci vlastní změny, kterou chce prosadit v rámci specifikace PCIe Base 6 a také jako součást specifikace CEM 5.1 navrhované ze strany PCI SIG jako specifikaci ATX 3.1. Na rozdíl od původního 12VHPWR by se konektor měl jmenovat 12V2x6. Přesto je změna v podstatě kosmetická a konektory jsou do značné míry vzájemně kompatibilní.
16pin napájecí konektory obsahují 12 pinů pro napájení a 4 piny pro komunikaci. U původního řešení jsou piny pro napájení jsou v plastu konektoru do jisté míry zapuštěné, ale piny pro komunikaci nikoli a sahají prakticky zároveň s plastem. Pokud tedy uživatel zapojuje konektor, komunikační piny jsou elektricky spojené dříve než piny napájecí, takže z hlediska propojovaných zařízení se na úrovni komunikace spojení jeví jako uzavřené a napájení je sepnuto. Jenže kontakt na napájecích pinech při takovém částečném zasunutí konektoru ještě nemusí být kvalitní.
Starý a nový 16pin napájecí konektor, všimněte si rozdílu v délce komunikačních pinů („target contact point“)
Nvidia tedy navrhuje zapustit (~zkrátit) i komunikační piny, konkrétně o 1,7 milimetru. Zkrátka aby k jejich propojení nedošlo dříve než k propojení napájecích pinů.
Zajímavé je, že tuto úpravu rovnou zavedla u GeForce RTX 4070, čímž se karta liší od starších modelů jako GeForce RTX 4080 a GeForce RTX 4090, které mají ještě dlouhé komunikační piny.