Jak předejít tavení konektorů? Podle MSI žlutým plastem, podle Asusu slotem
S jednoduchým řešením přichází MSI. Idea spočívá v použití žlutého plastu na zásuvnou část konektoru. Uživatelé si totiž stěžují, že u 16pin konektorů není snadné ověřit, zda jsou skutečně plně zasunuté, neboť nemají žádný mechanizmus, který by zvukově (zacvaknutí) nebo jinak zřetelně projevil, že došlo k úplnému zapojení. Řešení od MSI by mělo přinést snadnou vizuální kontrolu: Je vidět žlutá? Není plně zapojeno. Není vidět žlutá? Vše je v pořádku.
Pokud prosvítá žlutá (vpravo), není konektor plně zapojen (foto: PCWorld)
Toto řešení má ovšem dvě rezervy. První spočívá ve skutečnosti, že některé karty mají napájecí konektor „utopený“ v plastech chladiče a uživatel zkrátka žlutou část plastu neuvidí ani kdyby k plnému zastrčení chyběly milimetry (možná i proto to bylo prezentováno na konektoru zdroje). Druhý zádrhel je obecnější. Koncept MSI vychází z předpokladu, že celý problém tavících se konektorů vychází z nedokonalého zapojení. U posledních případů však alespoň část uživatelů tvrdila, že kartu instalovala v době kauzy, na úplnost zapojení si dávala pozor a postupovala přesně podle tehdejších doporučení výrobců. To naznačuje, že problém je skutečně spíše v návrhu kontaktů konektoru a skutečným řešením by mohla být až nová revize, která drobné výstupky kontaktů nahrazuje napruženými ploškami.
Z gruntu a dá se říct že po cimrmanovsku na to šel Asus. Když je problém s konektory, zkuste to bez konektorů. Napájení by se podle konceptu této společnosti přesunulo na slot, tedy v linii PCIe slotu by vznikl ještě kratší slot pro napájení.
Dá se očekávat, že toto řešení způsobí osypky zejména uživatelům, kteří v roce 2016 po vydání Radeonů RX 480 razili názor, že každý watt nad 75W limitem protékající základní desku ničí spoje v ní a vypaluje i samostatný konektor. Pokud bychom měli převést potenciál 600W 16pin konektoru do slotu, znamenalo by to, že deskou čistě ke grafické kartě bude protékat až 675 wattů.