Nvidia prý končí s produkcí GPU Turing dvojí kvality
V podstatě celá idea za dělením čipů Turing spočívá v tom, že referenční karty nebo dražší OC modely jsou vybavené lepšími, tzv. Áčkovými čipy (např. TU104-400A-A1), kdežto levnější modely nesou čipy bez A (např. TU104-400-A1). Čipy s „A“ jsou v podstatě výběrové kusy, takže - pokud má uživatel určité ambice do taktů a OC potenciálu - musí si být této rozdílnosti vědom a zjistit si, zda je jím nakupovaný model vybaven tou správnou verzí. V opačném případě se mu může stát, že na základě recenze Founders Edition Nvidie bude kupovat kartu podle názvu, ale vybere model s horším GPU, který běží na nižších taktech a nabízí tedy i o něco nižší výkon.
Podle informací Igora Wallosska z Tom'sHardware ale Nvidia výrobu čipů dvou kategorií ukončí a nahradí je řada (např.) TU104-410. Pokud situace dopadne tak, jak zatím vypadá, budou všechny čipy této řady dosahovat kvality stávající áčkové, jinými slovy po vyprodání stávajících skladových zásob už bude kvalita jednotná. Kdy se stávající ne-Áčkové čipy doprodají, je samozřejmě otázka.
Je možné, že Nvidia novými revizemi čipů vytváří jakýsi Turing-refresh, kterým bude reagovat na produkty generace Navi očekávané během letošního léta. Informací ohledně Navi se v posledních dnech objevuje mnoho, ale jsou ve vzájemném rozporu, takže se jimi nemá smysl zabývat. Můžete se nicméně setkat s informací, že Navi vyjde na počátku července stejně jako v září. Tudíž i datum vydání GeForce s novými jádry bude nejspíš směřovat do tohoto časového úseku, na léto.
Závěrem připomínám, že leckteré modely GeForce RTX nenesou plně aktivní verzi GPU, takže Nvidia má prostor k určitému zrychlení i po stránce aktivování několika SM bloků navíc. Na Navi tedy může reagovat zrychlením po stránce taktů, zrychlením po stránce počtu funkčních jednotek a nakonec samozřejmě i úpravou ceny, bude-li takovou potřebu cítit.