nVidia uvádí GeForce 8800 GT
Tento článek se z velké části ponese v duchu rekapitulace již známých faktů. Již se ani nebudeme pozastavovat nad tím, co všechno stihlo před uvedením na trh uniknout od partnerů nVidie, to je ostatně součást tradiční „předprodejní masáže“ a totéž zažíváme i s Radeony HD 3800, které již také doslova klepou na dveře.
Parametry
GeForce 8800 GT je pro nás kartou známých parametrů, známého vzhledu a také předpokládaného výkonu. Nebojte se, ani tentokrát vás neochudíme o tradiční přehled nezávislých testů karty od zahraníčních kolegů, ten přijde na řadu za několik hodin. Nyní vám nabízíme rekapitulaci schopností a parametrů GeForce 8800 GT jako takové, včetně samozřejmého srovnání s kolegyněmi téže řady.
|
Parametry tedy sedí perfektně s dřívejšími informacemi. Jaký je dopad na výkon, to jsme si nastínili v nedávném článku. Poněkud překvapuje informace o doporučeném zdroji. Přeci jen karta sama se má vejít do 110 W (v jiných materiálech nVidia uvádí dokonce jen 105 W), takže požadavek na 26A 12V větev (tedy celkem 312 W) stejně jako u GeForce 8800 GTS působí spíše jako chybně zkopírovaný údaj. Nicméně, ať tak či onak, toto v pohodě utáhnete zdrojem kalibru 400W Fortronu, klidně se vsadím, že s rozumným procesorem (tedy ne Q6600 s TDP 130 W apod.) to zvládne i 350W Fortron či podobně dimenzované zdroje. Napájení si samozřejmě žádá pouze jeden PCI Express konektor.
Zajímá-li vás, proč má jednodušší G92 výrazně více tranzitorů než G80, pak proto, že nese navíc veškerou I/O logiku a podporu HDMI rozhraní přímo v sobě, karta tak již nepotřebuje externí NVIO procesor.
Momentálně jdou na trh pouze 512MB verze, 256MB budou následovat během několika týdnů za cenu o 50 USD (zhruba 950 Kč) nižší. Partneři mají mimochodem v jejich případě volnou ruku ohledně frekvencí GPU i pamětí, takže pozor!
Technologické schopnosti
GeForce 8800 GT zvládá přesně totéž co její kolegyně z této řady, plus pár věcí navíc, které nVidia za uběhlý rok přidala:
- DirectX 10, OpenGL 2.0, Shader Model 4.0 - nikoli tedy DX10.1.
- PureVideo HD - podpora akcelerace videa včetně VC1 a H.264, a to až do rozlišení 2560×1600, akcelerována je kopletní cesta včetně CABAC/CAVLC a Inverse Transform (což generace GeForce 7 neakcelerovala). nVidia zde slibuje výrazný pokles záteže CPU při přehrávání Blu-ray a HD DVD filmů, ta se má pohybovat maximálně kolem 20 % pro Core 2 Duo E6400. Co se týče HD HQV Benchmarku, karta má dosahovat skóre 100, ale tento subjektivně hodnocený test (1, 2) si raději nechme na později na nejméně dva nezávislé testy.
- SLI - je samozřejmě podporováno, ale „pouze“ klasické v podání dvou karet. 8800 GT má jednoduchý můstek, nepodporuje 3-way SLI.
- PCI Express 2.0 - karta je připravena pro novou generaci sběrnice, jak však dodává nVidia, je zpětně kompatibilní se stávajícími deskami.
- Lumenex Engine - 16×AA, 128bit FP HDR a další.
- Quantum Effects - podpora počítání fyziky.
- Podpora HDCP na obou dual-link DVI výstupech, nativní podpora HDMI.
Z vlastních měření nVidie pak dodejme, že použití dvou karet v SLI (což bude cenově zajímavé z hlediska volby mezi jednou GTX či dvěma GT) jim to dávalo v průměru 1,5násobek výkonu jedné karty. I tato meření vám přineseme v samostatném článku.
Tolik tedy nová karta z poslední generace kalifornského výrobce. Dlouho jste na ní čekali, takže pokud se ve vašem prasátku nachází zhruba 5 500 Kč, můžete začít zvažovat, co s nimi :-). Po roce od uvedení GeForce 8800 GTS/GTX se dá říci, že nVidia dotáhla tuto generaci částečně jak po parametrové stránce, tak zejména z hlediska spotřeby, do mezí, na které jsme ve vyšším mainstream (či nižším hi-end, chcete-li) segmentu byli zvyklí v dobách X1900/7900. Za to vdečí zejména 65nm výrobnímu procesu, který díky snížení spotřeby a tepelného vyzařování umožnil použití levného jednoslotového chlazení a přesunu dosud samostatného NVIO čipu a dalších prvků přímo do GPU. Vše se pak logicky musí odrazit v ceně karty, která ty z vás, kdož dali před X měsíci kolem 15 000 Kč za 8800 GTX, nepotěší. Než však začnete radostně objednávat, ještě chvíli vydržte na článek s názvem „GeForce 8800 GT v testech na internetu“. Anebo možná ještě o chvilku déle, do uvedení nových Radeonů řady HD 3800. Ale to už je jiná písnička…