nVidia uvádí GeForce 8800
Kapitoly článků
Úvodem nám dovolte takové malé ohlednutí za tím, co o kartách víme již z dřívějška. Jak už tomu tak bývá, únik informací byl v případě obou GeForce 8800 kvalitního charakteru, takže tentokrát nedošlo na nějaké do křupava vypečené kachny, ba naopak se dřívější neoficiální informace z vleké části shodují se skutečností. Věrné tak jsou nejen fotografie referenčních karet (i ty pozdější), ale také základní parametry, zvěsti o „Quantum Physics Engine“, 128bit floating-point HDR a 16×AA a koneckonců do jisté míry i ceny, byť ty u nás bývají o něco vyšší. Ale dost opakování, vrhněme se přímo do materiálů kalifornského výrobce.
Parametry
|
Krátce se nyní zastavme u pojmu „stream processory“. Jistě si všímáte, že v tabulce nenaleznete tradiční počty pixel a vertex shaderů. G80 přináší z technologických vymožeností Shader Model 4.0, alias unifikované shadery a i s tím související podporu pro GPGPU (obecné výpočty pomocí GPU tak, jak to umí i ATI) nebo také DirectX 10. nVidia své unifikované shadery označuje pojmem „stream processors“. Jejich celkový počet je 96, resp. 128 a o rozdělování operací mezi ně s ohledem na optimální vytížení se stará část GPU s názvem „Thread Execution Manager“. Unifikovaným shaderům a schopnostem rozhraní DirectX 10 a pozdějších 10.1 jsme před časem věnovali obsáhlý samostatný článek, takže v souvislosti s dnešním uvedením nových GeForce vám rozhodně doporučujeme si jej projít.
Jakoukoliv dílčí úlohu (v obecném slova smyslu, víme přece, že to nemusí být jen grafika) je možno poslat ke zpracování do kterékoliv „shader jednotky“). Zde se ukáže síla unifikované architektury, neboť bez ohledu na povahu dat (vhodnost pro vertex/pixel/geometry shader) lze tato předhodit kterékoliv jednotce. Nyní již tak u nVidie nebude docházet k tomu, že by některé části GPU pracovaly o 106, zatímco jiné by byly nuceny čekat na výsledek.
Společnost nVidia toto demostruje obdobně jako ATI na dvou typických úlohách náročných na zpracování pixel, resp. vertexových dat.
Unifikované shadery jsou samozřejmě zpětně kompatibilní, takže nečekejte žádné problémy s hrami pro DirectX 9, 8 či staršími, stejně jako s tituly pro OpenGL. Ale to samozřejmě jen konstatujeme známý fakt. Ještě dodejme, že stream procesory mají mít v blízké budoucnosti na starosti sice „jen“ pixel, vertex, geometry či physics výpočty, ale logika věci (i sama nVidia) říká, že typy podporovaných výpočtů budou přibývat a, prostě díky univerzální výpočetní architektuře, budou majitelé GeForce 8800 připraveni (naším tajným tipem na jednoho z prvních adeptů je podpora výpočtů umělé inteligence).