nVidia uvádí GeForce Go 7900 GTX a Go 7900 GS
Nejprve obvyklá tabulka srovnávající parametry s oběma zmiňovanými kolegyněmi:
|
Hodnoty frekvencí uvedené v tabulce jsou dle nVidie maximální a vyžadují jistou úroveň chlazení. Výrobci notebooků mají volnou ruku v použití nižších frekvencí podle toho, na co budou schopni u toho kterého modelu dimenzovat chlazení. Teoreticky tak nebrání nic uvedení našlapaného notebooku s GeForce Go 7900 spadajícího třeba i do segmentu „thin and light“, byť se sníženými frekvencemi GPU/RAM. Na druhou stranu si ale v budoucnu dávejte pozor při koupi notebooku s mobilní GeForce 7900.
GeForce Go 7900 GTX
Sami vidíte, že parametry doznaly oproti GeForce Go 7800 GTX jen malých změn (jde-li třeba zvýšení frekvence GPU o 20 % označit za „malou“ změnu :-), zůstává zcela ekvivalentně k desktopovému segmentu zachován počet shader či ALU jednotek, stejně jako velikost i typ pamětí (výše zatím není kam sáhnout a s GeForce 7 řadou to ani rozumně nelze). Hlavní a nejpodstatnější změna je přechod na 90nm výrobní proces, který spolu s řadou dalších blíže nespecifikovaných optimalizací umožnil srazit TDP na, sice stále nepřijatelných, ale již příjemnějších, 45 W (připomeňme, že Go 7800 GTX si špičkově bere až 65 W). A to současně při zmiňovaném pětinovém nárůstu frekvence GPU. Zde je přínos neoddiskutovatelný.
Z technologií společných všem sourozencům řady GeForce 7 zmiňme například balík CineFX 4.0 a pod něj spadající Shader Model 3.0 resp. DirectX 9.0c, HDR renderování, Transparency Antialliasing a až 16× anisotropní filtrování z balíku Intellisample 4.0, UltraShadow II, dekódování HD videa přes PureVideo včetně H.264 kodeku, podporu pro HDCP, z těch mobilních pak obligátní PowerMizer.
Co se týče fyzické stránky, grafika samozřejmě, jak plyne z okolních fotografií, přijde na svět i v MXM provedení. Ohledně chodu v SLI v našlapaných „noteboocích“ zatím nVidia mlčí, což na druhou stranu může naznačovat, že se takovýchto strojů opravdu dočkáme.
GeForce Go 7900 GS
Pomalejší kousek v podobě modelu Go 7900 GS je přímým nástupcem GeForce Go 7800 bez přívlastku. Oproti ní kromě navýšení frekvence GPU přidává celkem slušně i v počtu shader či ALU jednotek. Jistě také velmi potěší jeho TDP, které má hodnotu již velmi sympatických 20 W, opět díky optimalizacím jádra oproti předchozí generaci a pokročilejšímu výrobnímu procesu. Technologická stránka je pak samozřejmě zcela společná s GeForce Go 7900 GTX.
Pokud se pídíte po nějakých výkonových testech, pak vězte, že nVidia nic takového neposkytla. Pouze srovnání s konkurenčními modely řady Radeon X1800, nedisponujícími však přesnými hodnotami, pouze relativním srovnání a to navíc na rozdílných strojích. Jistě se ale brzy objeví nějaké ty nezávislé testy, zajímavé budou zejména ve spojení s platformou Centrino Duo.
Notebooky
To by to nebyla nVidia, aby nepředstavila hned nějaké ty modely notebooků. Máme tu tedy pro vás hned dva notebooky: Dell XPS m1710 a Toshiba Satellite P100/105. O Dellu neosucím v útrobách výkonnější GeForce Go 7900 GTX jsme si povídali sotva před pár hodinami, o Toshibě s pomalejší GeForce Go 7900 GS pak před třemi týdny. S odstupem času se začnou vynořovat i další výrobci, kteří by mohli s cenou pohnout do přijatelnějších mezí. Byť samozřejmě u čerstvě uvedených top-modelů zázraky nečekejte ani omylem.