nVidia uvádí nForce4
Kapitoly článků
Dnes uváděný chipset nForce4 je představen ve třech variantách:
|
Toto jsou hlavní vlastnosti, které nVidia prezentuje. Jak si můžete všimnout, chybí zde jakákoliv zmínka o audiu. Je to tak, SoundStorm se bohužel nekoná a tak pro některé tento chipset může být zklamáním. Na mou otázku, proč tomu tak je, se mi dostalo odpovědi, že na vině jsou příliš velké licenční poplatky od Dolby. Na druhou stranu musím říci, že mi to přijde tak trochu jako výmluva, protože samotná certifikace není nutná, ale na audiu mohlo být více zapracováno. nForce4 totiž nabízí podporu audia vyhovující specifikaci AC'97 2.3. Nabízí až 8kanálový zvuk, dva AC-Linky s podporou až dvou kodeků, dva SPDIF konektory s podporou dvou souběžných digitálních výstupů a to jak s PCM, tak s AC-3, 16 a 20bitové stereo při 48 kHz na výstupu, a v případě SPDIF až 24bit rozlišení a 96kHz vzorkování.
Z klasických výše nezmíněných technologií nForce4 podporuje samozřejmě až 1GHz HyperTransport pro připojení procesoru (i když na toto téma se objevila informace, že až novější revize bude podporovat 1 GHz). PCI rozhraní zvládne až šest PCI slotů vyhovujících PCI 2.3 standardu. FireWire bohužel mezi podporovanými rozhraními nenajdeme, ale u více vybavených základních desek zcela jistě bude integrován pomocí přídavného chipu.
Jak je z výše uvedených specifikací vidět, nejvíce toho nabízí nForce4 Ultra SLI, o něco méně Ultra a nejméně obyčejná verze. Tomu budou odpovídat i ceny základních desek, které nVidia očekává. Základní desky s podporou SLI by se s cenou měly vejít do 200 dolarů (cca 5 200 Kč), s Ultra verzí potom v rozmezí 100 a 150 dolary (cca 2 600 až 3 900 Kč) a obyčejná nForce4 v cenovém rozmezí 55 a 80 dolarů (cca 1 430 až 2 080 Kč).
SLI
O možnosti běhu dvou grafických karet v SLI režimu jsme toho u nás napsali již poměrně hodně a to i v souvislosti s nForce4. Ukazuje se, že dřívější informace byly správné a tak nForce 4 SLI podporuje jak běh jedné grafické karty, kdy tato karta má k dispozici všech 16 linek PCI Express rozhraní, tak i dvě grafické karty, kdy potom každá dostane přiděleno osm linek. Ve výsledku to znamená nárůst výkonu oproti řešení, které má 16 PCI Express linek pro jednu kartu a pouze čtyři pro druhou. Zajímavostí je, že toto rozdělení linek není řešeno automaticky, ale musí ho sám uživatel změnit otočením speciálního modulu ve speciálním slotu (viz Step 2 na obrázku - ten modul je naznačen v pohybu při otáčení, takže vypadá jako větrník).
Rozdíl je natolik výrazný, že zatímco na Intel chipsetu podporujícím konfiguraci 16+4 se povedlo dvěma nepřetaktovaným nVidia GeForce 6800 Ultra vyždímat z 3DMarku 05 7229 bodů, tak v případě běhu na nForce4 SLI v konfiguraci 8+8 se bodíky vyšplhaly přes devět tisíc! Pokud tedy plánujete pořídit si SLI, pak je pro vás nForce4 SLI tou pravou volbou. Jak moc velké zrychlení her od SLI můžete očekávat, to prozradí následující tabulka:
|
Na následujícím obrázku je vidět ukázka takové desky, jde konkrétně o MSI SLI K8N Diamond (mezi PCI Express sloty je vidět onen modul, který se musí otočít):
nTune
K deskám s chipsetem nForce4 bude k dispozici i software nTune, který se snaží pomoci při přetaktování počítače. Toto přetaktování můžete provádět buď sami ručně, nebo si necháte automaticky systémem najít limity vašeho hardware. On se bude snažit přetaktovávat stále výše a výše, až to nakonec už hardware nezvládne a počítač zatuhne (nebo se resetuje). Při příštím spuštění systému pak nTune automaticky nastaví přetaktování o kousek níže, než bylo to nastavení, se kterým už si hardware neporadil.
Abyste si jednoduše mohli ověřit, že přetaktování opravdu představuje nějaký nárůst výkonu, tak nTune také bude obsahovat jednoduché syntetické benchmarky, které se snaží změřit výkon pamětí, disku a grafiky. Při automatickém přetaktování též máte šanci si nastavit, že chcete optimalizovat výkon celého systému, nebo vám jde právě o výkon pamětí, disku, či grafiky.