Nvidii hrozí pokuta od francouzských antimonopolních úřadů
Francouzský úřad Autorité de la concurrence (úřad pro hospodářskou soutěž) podle zdrojů agentury Reuters připravuje obvinění Nvidie za porušení pravidel hospodářské soutěže. To je zjevným důsledkem událostí před devíti měsíci, kdy jmenovaný úřad provedl razii ve francouzských kancelářích společnosti Nvidia. Razie následovala podezřením, které vyvolala „naprostá nadvláda společnosti Nvidia v oblasti počítačů s umělou inteligencí“.
Úřad vyjádřil obavy z rizika zneužití ze strany výrobce čipů. Konkrétně byla zmíněna „závislost odvětví na programovém softwaru CUDA pro čipy společnosti Nvidia (jediném, který je stoprocentně kompatibilní s grafickými procesory [Nvidie], jež se staly nezbytnými pro akcelerované výpočty)“. Za problematické úřad označil také investice společnosti Nvidia do firem poskytujících cloudové služby pro umělou inteligenci.
Francouzský parlament (Shutterstock)
Dále jsou zmiňována možná rizika jako cenová fixace, restrikce výroby a nekalé smluvní podmínky. Ačkoli v dostupném dokumentu není z těchto potenciálních trestných činů výslovně obviněna Nvidia, je jediným výrobcem čipů, kterého zpráva v souvislosti s těmito podezřeními zmiňuje.
Pokud bude zjištěno porušení francouzských antimonopolních zákonů, hrozí Nvidii pokuta do 10 % jejích celosvětových ročních příjmů. To však jen za teoretického předpokladu , že by francouzská vláda při řešení situace uplatnila zákonné řešení a Nvidia dostala nejvyšší trest, což je zatím považováno za nepravděpodobné.
Závěrem je potřeba dodat, že formulace, které Reuters cituje, jsou poměrně obecné a není jasné, zda francouzské úřady mají v ruce konkrétnější důkazy (které se zatím nedostaly k médiím), nebo jsou tyto vágní formulace vším, na čem by mělo obvinění stát. I kdyby šlo o horší (pro Nvidii) z obou možností, stále nelze pominout některé precedenty, kdy v důsledku odvolávání, rozporování a soudních pří došlo v podobných případech k okleštění pokut na minimum a v důsledku těchto zdržení k jejich dalšímu ponížení prostřednictvím inflace na symbolickou úroveň. Hrozba pokuty, která by se byť jen blížila 10 % celosvětových příjmů v období, kdy je pokuta reálně uhrazena, se tedy blíží nule.