Nvidii v Číně hrozí pokuta $1 miliarda, čelí antimonopolnímu vyšetřování
Někdy koncem roku 2018 se společnost Mellanox Technologies, dodavatel síťových řešení, začala tvářit, že by byla svolná s akvizicí. Původně o ni usiloval Intel a proslýchalo se, že dalším kandidátem je Microsoft. Intelu to však nakonec nevyšlo, s nabídkou $6,9 miliard jej v březnu 2019 přehodila Nvidia. Je otázkou, zda by v opačném případě Mellanox pod křídly Intelu skončil, neboť Intel měl již tehdy i vlastní síťová řešení a antimonopolní úřady by mohly spojení vnímat jako nežádoucí omezení konkurenčního prostředí. Úplně jinou otázkou pak je, jak by Mellanox pod křídly Intelu vypadal dnes, po více než pěti letech, ale tím se tentokrát zabývat nebudeme.
Přednost dostala Nvidia a antimonopolní úřady s tím zásadní problémy neměly, pouze byly stanovené určité podmínky. Čínské úřady svůj souhlas podmínily mimo jiné tím, že po akvizici Mellanoxu budou produkty Nvidie nadále dostupné na čínském trhu za „férových, rozumných a nediskriminujících podmínek“.
Problém je, že nejsou. Americké vládní úřady, které prakticky rok od roku zvyšují restrikce na vývoz hardwaru do Číny, v posledních letech prakticky zastavily dodávky výpočetních akcelerátorů a výkonnějších grafických karet. Mimochodem, právě ty akcelerátory byly důvodem, proč Nvidia Mellanox kupovala - nyní uváděný Blackwell například podporuje 400Gb/s prostřednictvím technologií Quantum-2 InfiniBand a Spectrum-X Ethernet, přičemž právě InfiniBand získala akvizicí Mellanoxu. Je tedy řeč o produktech, které jsou na akvizici Mellanoxu vázané velmi úzce.
Čínské úřady mohou Nvidii za nedodržení podmínek udělit pokutu ve výši 10 % z ročních příjmů Nvidie z čínského trhu, což s ohledem na letošní čísla vychází na $1,03 miliardy. Nvidia se zatím k situaci nevyjádřila.