Očekáván ještě větší nárůst prodeje Tulsy
Pokud by vám kódové jméno „Tulsa“ nic neříkalo, pak vězte, že jde o poslední uvedený produkt, který je ještě založen na mikorarchitektuře NetBurst. Jde o Xeony MP řady 7100, dvoujádrové procesory, které mají sdílenou L3 cache, a to až 16 MB. Podle taiwanských výrobců základních desek se bude tento procesor mezi těmi od Intelu, které jsou určeny do čtyřprocesorových mašin, prodávat podstatně více, než se původně čekalo. Odhady hovořily o 60 % pro čtvrtý kvartál, nyní se optimismus zvýšil na 85 %.
A ono se není v této sféře čemu divit. Intel mezi Xeony MP prakticky nic lepšího nemá. Mezi dvoujádrovými kousky jsou to modely s 90nm jádrem Paxville MP a pak právě probíraná 65nm „Tulsa“. Pokud jste se v době uvedení dívali na srovnání cen, musí vám být jasné, že po Paxvillu MP dnes nemá ani ten pes důvod štěknout.
Podívejme se letmo do nepříliš vzdálené budoucnosti. Ve druhém čtvrtletí příštího roku má definitivně odzvonit Xeonům s jádry „Potomac“ a „Cranford“, což jsou vlastně poslední jednojádrové Xeony MP. To už však bude zvonit hrana i „Paxvillu MP“ neboli Xeonům řady 7000. Tulsa pak bude na nějaký čas ve svém regionu králem, neboť čtyřjádrový „Tigerton“ je očekáván až na rok 2008. S ním má také přijít nová sběrnice, které nyní u Intelu říkají „Dedicated High-Speed Interconnect“ (zda jde o chystaný Common Serial Interconnect, což má být zdatná konkurence k HyperTransportu, zatím neumíme přesně říci, ale cosi nám napovídá, že by to mohlo souviset). Ta má nahradit současnou Front Side Bus, jenž je často označována za nejužší hrdlo celé platformy. Ta se v případě procesorů Tigerton nazývá „Caneland“.
Diskuse ke článku Očekáván ještě větší nárůst prodeje Tulsy