Oculus Rift chce prodejní cenu do 8 tisíc Kč
Alespoň to vyplývá ze slov šéfa Oculu, Palmera Luckeye. Prozatím nespecifikoval konkrétní částku, ale rozmezí ceny bude 200 až 400 dolarů. částka bude záviset na zájmu trhu, od čehož se odvine i počet kusů objednaných do výroby. Čím více kusů, tím nižší náklady v přepočtu na kus. Dost bude záviset na předobjednávkách a také tom, jaké konkrétní komponenty budou použity a jaké dohody se podaří vyjednat s továrnami, které budou kit vyrábět.
Palmer ale jasně dodává: ať už bude finální cena jakákoli, bude nejnižší možná, na kterou to budou moci srazit. Testovací verze Oculus DK2 má cenovku 350 dolarů. Pokud vyjdeme z předpokladu, že výroba finální verze bude levnější, navíc se podaří optimalizovat množství součástek (pro srovnání: proč myslíte, že je na grafických kartách na PCB tolik neosazených komponent? Protože během optimalizace nákladů se z PCB vyhazovalo cokoli, co nebylo nezbytně nutné pro běh), může být cena i výrazně nižší. Přiznejme si, že velmi fajn by byla cenovka 199 dolarů, tedy v přepočtu 4 tisíce Kč, reálně v Česku jistě něco kolem 4 999 Kč.
Na Oculus je potřeba nahlížet jako na zařízení se speciálním využitím. Podobně jako Nvidia 3D Vision, má i tento kit přínos zejména jen pro hry. V takovém případě nevěřím, že by s cenou v horní hranici, reálně v Česku dávající zhruba 9 až 10 tisíc Kč, byl masově prodejný.
Oculus je nyní vlastněn facebookem, Mark Zuckerberg při té příležitosti tehdy prohlásil, že jej nevnímají jako věc, na který chtějí generovat zisk, ale jako záležitost softwaru a služeb.