Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Od jednoduchého ke složitému

diit.cz logo na CD-R serveru 1. dubna 2009
Dnes tu máme další pokračování našeho nepravidelného seriálu o optických technologiích. Tentokrát je na řadě vysvětlení záhady, jak je možné, že i z celkem poškozeného CD-ROMu mechaniky čtou data.

Kapitoly článků

Tyto celkem jednoduché příklady sloužily k vysvětlení základní funkce CIRC. Ovšem schéma právě prezentované není moc vhodné pro praxi. Co se například stane, když je chybný více než jeden bit? A co když, jednu chybu kompenzuje chyba druhá? Správně předpokládáte, že v kódování EDC/ECC je o něco komplikovanější. Samotná základní idea je aplikovaná v několika základních krocích. V křížovém kódování, kde jsou originální data organizována do mřížky se sloupci a řádky. Samotné čtení a zápis se v této mřížce provádí diagonálně, podle příkladu (začátek je 1).

Čtení tabulky křížem

Při přenosu jsou data umísťovány opět do mřížky, ovšem tentokrát horizontálně:

Zničený řádek

Na příkladu vidíte, že byl zcela zničen celý řádek informací. Pomocí základního způsobu kódování CIRC by bylo velmi obtížné takovéto chyby opravit. Ale pokud jsou data čtena zpět do originální mřížky, dojde k izolaci jednotlivých chyb, jež už se dají tímto způsobem detekovat a opravit.

Identifikace chyb

Při prokládání sekvence dat dochází při vkládání do mřížky ke čtení vertikálnímu a čtení zpět je horizontální. Tím dochází k přemístění chybných řádků do chyb izolovaných, jež mohou být opraveny daleko jednodušeji. Je jasné, že k poruchám čtení dat z CD dochází právě ve spojitých čarách, škrábancích a rýhách na jeho povrchu a proto je tato metoda pro CD mimořádně výhodná.

Kapitoly článků

Diskuse ke článku Jak se na CD najdou a odstraní chybná data

Žádné komentáře.